Jeni të stresuar në punë? Ja disa mënyra sesi ta shijoni më shumë punën që jeni duke bërë - Business Magazine Albania

Jeni të stresuar në punë? Ja disa mënyra sesi ta shijoni më shumë punën që jeni duke bërë

Mund të jetë tepër stresuese të jesh i pakënaqur në punë. Shumë njerëz janë duke luftuar me veten për të shijuar punën më shumë. Shpesh kjo lidhet dhe me monotoninë që shkaktohet në punë. Megjithatë, ka disa gjëra që mund të bëni për t’u kënaqur.

1-Ndryshoni mendësinë tuaj

2-Ndryshoni monologun tuaj të brendshëm. Ndryshoni mënyrën se si mendoni për veten dhe punën tuaj.

3-Mos u shoqëroni me njerëz negativ

4-Mos dilni me njerëz që ju mbushin vetëm negativitet. Mos u përfshini në thashetheme në zyrë.

5-Krijoni një imazh pozitiv mendor

6-Keni një vend në mendjen tuaj ku mund të bëni një pushim mendor kur ndiheni të stresuar. Mbyllni sytë dhe imagjinoni një skenar relaksues.

7-Kini parasysh përfitimet e punës

8- Të gjithë punojnë për një arsye. Edhe nëse puna juaj nuk është diçka që do të ndryshojë botën, ju duhet të punoni për të përballuar nevojat bazë si ushqimi dhe strehimi.

9-Merrni parasysh kontributet pozitive që jepni

10-Mendoni për gjërat e mira që bëni në punën tuaj, qoftë edhe për gjërat e vogla.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0