Japonia nuk do ta zhvillojë teknologjinë 5G për hir të shëndetit të qytetarëve


Zyrtarët shprehën mendimin se krijimi i një Interneti më të shpejtë është i rrezikshëm për popullatën dhe mund të ndikojë negativisht në shëndetin e njerëzve dhe në produktivitetin e punës.

Një studim nga Universiteti Nagasaki, jep shifra që konfirmojnë rritjen e numrit të çrregullimeve mendore dhe lodhjen e përdoruesve të internetit me shpejtësi të lartë. Sipas shkencëtarëve, sa më shumë një person arrin të kryejë operacione intelektuale në minutë, aq më shumë ai është i prirur për zhvillimin e stresit, dobësimin e kujtesës dhe një rritje të nervozizmit.

Ministria e Shëndetsisë siguron që përdorimi i rrjeteve 5G mund të zvogëlojë jetëgjatësinë mesatare në vend dhe ndikimi i Internetit me shpejtësi të lartë krahasohet me efektet e rrezatimit në trupin e njeriut.

“Ne duhet të mendojmë për shëndetin e japonezëve. Vendi ynë tashmë është i zhvilluar ekonomikisht, kështu që nuk kemi pse të nxitojmë. Ky vend ka nevojë për stabilitet. 5G vjen me një rrezik të madh. Kështu nuk mendojmë vetëm ne, këto informacione u konfirmuan dje edhe nga ambasadori amerikan në Japoni. Nëse Amerika, Kina ose vendet e BE-së janë të gatshme të rrezikojnë njerëzit e tyre për hir të përparimit në teknologji, atëherë një strategji e tillë është e papranueshme për mirëqenien e shtetin tonë,” tha Nobunari Kabato, Ministër i Teknologjive të Larta.

Lexoni edhe: Zvicra prezanton teknologjinë 5G, qytetarët të pakënaqur

Projekt-ligji për të ndaluar rrjetet e gjeneratës së pestë në vend tashmë është dorëzuar në parlamentin japonez.

Web.archive

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale