Japonia nuk do ta zhvillojë teknologjinë 5G për hir të shëndetit të qytetarëve

Japonia nuk do ta zhvillojë teknologjinë 5G për hir të shëndetit të qytetarëve


Zyrtarët shprehën mendimin se krijimi i një Interneti më të shpejtë është i rrezikshëm për popullatën dhe mund të ndikojë negativisht në shëndetin e njerëzve dhe në produktivitetin e punës.

Një studim nga Universiteti Nagasaki, jep shifra që konfirmojnë rritjen e numrit të çrregullimeve mendore dhe lodhjen e përdoruesve të internetit me shpejtësi të lartë. Sipas shkencëtarëve, sa më shumë një person arrin të kryejë operacione intelektuale në minutë, aq më shumë ai është i prirur për zhvillimin e stresit, dobësimin e kujtesës dhe një rritje të nervozizmit.

Ministria e Shëndetsisë siguron që përdorimi i rrjeteve 5G mund të zvogëlojë jetëgjatësinë mesatare në vend dhe ndikimi i Internetit me shpejtësi të lartë krahasohet me efektet e rrezatimit në trupin e njeriut.

“Ne duhet të mendojmë për shëndetin e japonezëve. Vendi ynë tashmë është i zhvilluar ekonomikisht, kështu që nuk kemi pse të nxitojmë. Ky vend ka nevojë për stabilitet. 5G vjen me një rrezik të madh. Kështu nuk mendojmë vetëm ne, këto informacione u konfirmuan dje edhe nga ambasadori amerikan në Japoni. Nëse Amerika, Kina ose vendet e BE-së janë të gatshme të rrezikojnë njerëzit e tyre për hir të përparimit në teknologji, atëherë një strategji e tillë është e papranueshme për mirëqenien e shtetin tonë,” tha Nobunari Kabato, Ministër i Teknologjive të Larta.

Lexoni edhe: Zvicra prezanton teknologjinë 5G, qytetarët të pakënaqur

Projekt-ligji për të ndaluar rrjetet e gjeneratës së pestë në vend tashmë është dorëzuar në parlamentin japonez.

Web.archive

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0