Japonia ka një atraksion të ri turistik: “Makinat fluturuese” - Business Magazine Albania

Japonia ka një atraksion të ri turistik: “Makinat fluturuese”

Një shërbim taksi ajror që do të paraqitet në Ekspozitën Botërore 2025 në Osaka u testua në një park në qytetin perëndimor të Japonisë të martën, në atë që qeveria prefekturale thotë se është hera e parë në vend që një nga mjetet lundruese pilotohet nga kabina.

Japonia planifikon që “makinat fluturuese” të jenë ndër atraksionet kryesore të ekspozitës, me automjetet që pritet të ofrojnë akses në vendin e ngjarjes të planifikuar të vendoset në një ishull artificial në Gjirin e Osakës.

Testi në Osaka Castle Park u përqëndrua në shërbimet që do të ofrohen nga firma tregtare Marubeni Corp., një nga pesë kompanitë e përzgjedhura për të operuar taksitë fluturuese. Ai përdori një anije me një vend të prodhuar në SHBA, e ndryshme nga automjetet që priten të vendosen për ngjarjen 184-ditore në 2025.

Në provë, anija u ngjit drejt në ajër, e ngritur nga helikat e saj të shumta rreth 10 sekonda pas aktivizimit. Ndërsa fluturonte rreth 8 metra mbi tokë, ai lëvizte prapa, përpara, majtas dhe djathtas dhe u shtri disa herë përpara se të ulej.

Anija u drejtua nga Masatoshi Kumagai, një pilot i licencuar dhe themeluesi dhe CEO i GMO Internet Group, Inc. i cili ofron shërbime të sigurisë kibernetike për funksionimin e makinave fluturuese dhe dronëve ajrore.

Kumagai, i cili iu nënshtrua trajnimit në Shtetet e Bashkuara për fluturimin, tha më pas se ishte ndjerë “si duke përdorur një tastierë lojrash”./ Japan News

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0