Jack Ma: "Nuk ka më 'Made in China', në të ardhmen çdo gjë do të jetë 'Made in internet"

Jack Ma: “Nuk ka më ‘Made in China’, në të ardhmen çdo gjë do të jetë ‘Made in internet”


Gjatë konferencës globale të investitorëve të Alibaba 2017, Ma tha se shumë klientë në ditët e sotme kërkojnë produkte të personalizuara, prandaj prodhimi në masë dhe modeli me një madhësi nuk do të jenë më norma në të ardhmen.

Ma tha se në 30 vitet e ardhshme, zhvillimi i inteligjencës artificiale, të dhënat e mëdha, cloud dhe makineritë e specializuara do të tejkalojnë imagjinatën njerëzore, kështu që ai mendon se zinxhiri i prodhimit dhe furnizimit në të ardhshme do të ndërpriten. “Në të kaluarën, thuhej ‘Made in China’ ose ‘Made in France’, por e ardhmja do të ‘Made in internet’ – mund të dizenjohet në SHBA, prodhohet në Gjermani, grumbullohet në Kinë dhe shitet për pjesën tjetër e botës.”

Ndërkohë, kompania njoftoi të martën se ka krijuar një komision të dedikuar për “pesë tendenca të reja”, duke përfshirë pakica të reja, financime të reja, prodhime të reja, teknologji të re dhe energji të reja për të përfituar nga mundësitë që ata paraqesin.

Ja çfarë ka thënë Ma në një letër të hapur për punonjësit e tij:

“Njerëzit shqetësohen për big data, inteligjencën artificiale dhe dixhitalizimin, por unë mendoj që të gjitha këto janë shumë normale. Fabrikat prodhuese nuk do të sjellin shumë vende pune. Në dyqind vitet e kaluara ato kanë hapur vende pune, por sot për shkak të inteligjencës artificiale, për shkak të robotëve, fabrikat nuk janë më motori gjenerues i vende të punës,” thekson drejtuesi i Alibaba.

“Industria e shërbimeve do të jetë driveri kryesor i punësimit. Pra nuk duhet të flasim për ‘Made in China’, ‘Made in USA’ sepse do të flasim për ‘Made in Internet’. Shumica e biznese të vegjël do të jenë të fuqishëm, shumica e bizneseve të vegjël do të bëhen global,” – vazhdon ai, “Në 30 vitet e mëparshme kompanitë e mëdha përfituan nga globalizimi, por në 30 vitet e ardhshme unë besoj se të paktën 60% e biznese të vogla do të përfitojnë nga globalizmi.”

/Marketing

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0