Ja sa është paga mesatare në Shqipëri, rajon dhe Evropë…

Ja sa është paga mesatare në Shqipëri, rajon dhe Evropë…


Shumë njerëz bëjnë pyetjen se cili është dallimi i pagave mes të vendeve të rajonit, dhe cilat janë të ardhurat mesatare mujore në vendet evropiane?

Paga mesatare për muajin maj në Shqipëri kapi shifrën prej 427 euro, në Mal të Zi 510, Bosnje 439,71, Maqedoni 375, kurse në Serbi paga neto pa tatime dhe kontribute arriti në 412,39.

Gjatë të njëjtës periudhë në Kroaci paga mesatare shkoi deri në 813 euro, ndërsa paga mesatare bruto arriti në 1,082 euro.

Këto vende mund të kenë zili fqinjin e tyre në veri, për shkak se në fund të muajit, punëtorët në Slloveni marrin një pagesë prej 1,016.36 euro.

Çdokush do të kishte menduar se anëtarët e Bashkimit Evropian shkëlqejnë në këtë listë, por e vërteta është krejt ndryshe: në Bullgari, paga mesatare është rreth 406 euro, ndërsa në Rumani 515.

Megjithatë, njerëzit tanë zakonisht shkojnë në kërkim të një jete më të mirë në Gjermani, Austri, Suedi, të cilat mburren me standarde më të mira, programe sociale si dhe përfitime të tjera.

Pagat mesatare në disa nga vendet më të zhvilluara:

Austria: 2009 euro

Gjermania: 2270 euro

Suedia: 2465 euro

/Fax.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0