Ja sa është paga mesatare në Shqipëri, rajon dhe Evropë…


Shumë njerëz bëjnë pyetjen se cili është dallimi i pagave mes të vendeve të rajonit, dhe cilat janë të ardhurat mesatare mujore në vendet evropiane?

Paga mesatare për muajin maj në Shqipëri kapi shifrën prej 427 euro, në Mal të Zi 510, Bosnje 439,71, Maqedoni 375, kurse në Serbi paga neto pa tatime dhe kontribute arriti në 412,39.

Gjatë të njëjtës periudhë në Kroaci paga mesatare shkoi deri në 813 euro, ndërsa paga mesatare bruto arriti në 1,082 euro.

Këto vende mund të kenë zili fqinjin e tyre në veri, për shkak se në fund të muajit, punëtorët në Slloveni marrin një pagesë prej 1,016.36 euro.

Çdokush do të kishte menduar se anëtarët e Bashkimit Evropian shkëlqejnë në këtë listë, por e vërteta është krejt ndryshe: në Bullgari, paga mesatare është rreth 406 euro, ndërsa në Rumani 515.

Megjithatë, njerëzit tanë zakonisht shkojnë në kërkim të një jete më të mirë në Gjermani, Austri, Suedi, të cilat mburren me standarde më të mira, programe sociale si dhe përfitime të tjera.

Pagat mesatare në disa nga vendet më të zhvilluara:

Austria: 2009 euro

Gjermania: 2270 euro

Suedia: 2465 euro

/Fax.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale