Ja disa nga rregullat e sportistëve në Lojrat Olimpike në Paris - Business Magazine Albania

Ja disa nga rregullat e sportistëve në Lojrat Olimpike në Paris

Me afrimin e shpejtë të Lojërave Olimpike të Parisit, temperaturat e verës do të vazhdojnë vetëm të jenë të larta, duke shkaktuar këshu sfida për sportistët.

Temperaturat pritet të rriten përsëri përgjatë kësaj vere, dhe megjithëse është shumë herët për një parashikim të saktë për korrikun, agjencia kombëtare e motit Meteo-France ka bërë të ditur se ka shumë të ngjarë që moti të jetë më i nxehtë se normalja.

Gjithashtu, nuk do të ketë ajër të kondicionuar në dhomat e atletëve në Paris 2024, i cili është zotuar që këtë vit Lojrat Olimpike në Francë do të jenë ekologjike që do të thotë se atletët olimpikë do të duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje temperaturave të trupit të tyre ndërsa stërviten, rikuperohen dhe garojnë.

“Mund të jetë shumë nxehtë në Paris, siç ishte në Tokio gjatë Olimpiadës së fundit. Dhe kjo rritje në temperaturën e mjedisit ka shumë efekte në performancën e sportistëve.”

Universiteti Stanford, në Zonën e Gjirit të Kalifornisë, është i njohur për atletët olimpikë me të paktën një medalist në çdo Olimpiadë që nga viti 1912, dhe atletët që kanë fituar 26 medalje në Tokio dhe 27 në Rio.

Shkolla ku atletët kanë ndjekur leksione si dhe janë trajnuar u ka dhënë studiuesve si Heller një mundësi për të studiuar rregullimin e temperaturës së trupit të atletëve dhe afërsia me Silicon Valley ka lejuar që teknologjia të hyjë në fushën e lojës.

Heller shpiku së bashku CoolMitt, një pajisje e veshur si dorashka në dorë që ndihmon në nxjerrjen e nxehtësisë ndërsa ftohet gjaku i cili qarkullon përsëri në zemër dhe në muskujt e atletit. Është projektuar për t’u përdorur gjatë pushimeve në lojëra, midis përsëritjeve të ushtrimeve në palestër, ose çdo pushimi të shkurtër në stërvitje ose garë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0