Ja cilat janë gjërat që duhet të bëni për një lumturi të përditshme


Sekreti për lumturinë e vërtetë dhe të qëndrueshme mund të jetë shumë më afër nga sa mendoni.

Si mund ta arrijmë lumturinë e qëndrueshme?  Në një botë që vendos qëllime të orientuara drejt arritjes së objektivave, kjo është një pyetje vërtet e vlefshme. Megjithatë, rezulton se sekretet e lumturisë së qëndrueshme mund të jenë më afër seç mendojmë. Po ju paraqesim shtatë gjërat që njërëzit e lumtur bëjnë dhe që duhet t’i përfshini në rutinën tuaj të përditshme.

Bëni stërvitje
Përveçse e bën trupin të ndihet më mirë, stërvitja gjithashtu ndihmon trurin tuaj. Shtimi i rrahjeve të zemrës shkakton çlirimin e dopaminës, e cila si përgjegjëse për lumturinë ju mundëson një gjendje më të mirë mendore.

Kujdesuni për trupin tuaj
Ne zgjedhim produktet me të cilat ushqehemi si dhe të gjitha gjërat e mira dhe të këqija që i shkaktojmë trupit tonë. Nëse  abuzojmë me trupin tonë me ushqime të shpejta dhe substancat toksike, do ta paguajmë më vonë me pakënaqësi dhe dhimbje. Me një përpjekje aktive për të ushqyer trupin tonë, keni ndërmarrë një hap të rëndësishëm në ndjekje të lumturisë.

Jini të sjellshëm
Njerëzit e lumtur nuk i lënë goditjet e jetës t’i vendosin poshtë. Nga diçka e vogël si shkelja aksidentalisht e këmbës së një personi, tek diçka më e madhe si ngritja në detyrë, të qenurit i sjellshëm rrit tolerancën tuaj kundrejt gjërave të këqija dhe ju ndihmon të qëndroni në një humor të mirë.

Lexo: 4 hormonet e lumturisë

Gëzojuni natyrës
Nëse është ditë e bukur, dilni jashtë dhe shëtisni. Jepini vetes 30 minuta kohë thjesht për t’u ulur në një fushë me bar dhe për të ndjerë flladin e erës. Ju e meritoni.

Rrethojeni veten nga njerëz që ju duan
Ne përjetojmë më shumë kënaqësi nga ndërveprimet sociale, kur kemi një lidhje më të thellë me njerëzit me të cilët ndërveprojmë. Prandaj njerëzit e lumtur, në mënyrë të vazhdueshme shmangin ata që ua mbushin jetën me energji negative dhe mbajnë pranë ata njerëz që u dhurojnë ngrohtësi.

Jini mirënjohës
Është e lehtë të ankohesh dhe e vështirë të vlerësosh. Mposhte këtë cikël duke u përpjekur t’i shohësh gjërat ndryshe kur ky cikël nuk shkon siç duhet. Edhe kur çdo gjë duket se po shkon keq, gjej një arsye për të cilën je mirënjohës. Do të jetë arsye e mjaftueshme për të kaluar ditën e keqe.

Jini të lumtur
Ne shpesh nuk e kuptojnë fuqinë që kemi brenda nesh për ta shndërruar humorin e keq në humor të mirë. Gjërat e këqija nuk u ndodhin vetëm njerëzve të këqinj. Gjërat e këqija thjesht ndodhin. Por ajo që ka rëndësi është mënyra si reagojmë ndaj tyre.
Jini të lumtur të paktën një herë në ditë, çdo ditë. Do të habiteni se sa shpejt do të bëhet pjesë e juaja, ky zakon i ri!

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale