Ja çfarë njoftoi Apple në prezantimin kryesor të WWDC 2022  - Business Magazine Albania

Ja çfarë njoftoi Apple në prezantimin kryesor të WWDC 2022 

kompania apple

Çdo vit Apple fillon Konferencën e saj Botërore të Zhvilluesve me disa orë njoftime të njëpasnjëshme, duke mbuluar përgjithësisht gjëra nga iOS te watchOS deri te ndonjë harduer të ri.  

iOS 16 

 • Ekrani i kyçjes po rinovohet. Do të lejojë më shumë personalizim, plus mbështetje për miniaplikacionet – duke përfshirë miniaplikacionet për aplikacionet e palëve të treta. Njoftimet tani do të “përcillen” nga fundi i ekranit, ndërsa një API “Live Activities” do t’i lejojë zhvilluesit të përditësojnë njoftimet në kohë reale (mendoni gjurmimin e rezultateve sportive.)  
 • Ju do të jeni në gjendje të modifikoni ose të bëni “unsend” mesazhet e fundit në iMessage – ose të shënoni një mesazh si të palexuar. 
 • SharePlay (që ju lejon, për shembull, të shikoni një film të transmetuar në sinkron me një mik) tani do të funksionojë në iMessage, jo vetëm në FaceTime. 
 • Live Text do të jetë në gjendje të përkthejë dhe zëvendësojë tekstin që zbulon në një foto, duke ju lejuar të lexoni më lehtë përmes diçkaje si një menu në një gjuhë që nuk e dini.  
 • Apple po hyn në blerjet tani, paguani më vonë; Apple Pay Later do t’ju lejojë të ndani një blerje të Apple Pay në katër pagesa me interes zero; Apple thotë se do të funksionojë kudo ku funksionon Apple Pay. 
 • Riparimi i madh i Hartave të Apple po vjen në një sërë vendesh të reja këtë vit, duke përfshirë “Francën, Zvicrën, Zelandën e Re, Belgjikën, Izraelin, Lihtenshtajnin, Luksemburgun, Monakon, Territoret Palestineze, Arabinë Saudite dhe Holandën”. Gjithashtu po merr mbështetje të përmirësuar të rrugëve me shumë ndalesa. 
 • Apple News tani do t’ju lejojë të ndiqni lajmet e fokusuara në mënyrë specifike në sportet/skuadrat tuaja të preferuara. 
 • Nëse përdorni Family Sharing për të kufizuar kohën para ekranit të iPad të fëmijëve tuaj, fëmijët tani do të mund të kërkojnë më shumë kohë përmes iMessage. 
 • Tani mund të keni një bibliotekë të përbashkët shared library me familjen tuaj; kur bëni një foto, mund të ndryshoni nëse një foto shkon në bibliotekën e përbashkët ose thjesht në bibliotekën tuaj personale.  
 • Apple thotë se ka riimagjinuar aplikacionin Home “nga themeli”. Të gjitha pajisjet tuaja të ndryshme në dhoma të ndryshme sillen në një ekran, duke përfshirë një pamje me lëvizje anësore të të gjitha kamerave tuaja të aktivizuara me HomeKit. 
 • CarPlay po merr gjithashtu një riparim masiv – Apple në thelb po kërkon të marrë përsipër të gjithë grupin e instrumenteve të makinës suaj. Ai do të mbështesë gjëra të tilla si leximet e shpejtësisë, matësit e karburantit, kontrolli AC, etj; çfarë funksionon ku, natyrisht, do të varet nga ajo që lejon prodhuesi i makinave. Apple thotë se do të presë më shumë lajme “në fund të vitit të ardhshëm”. 
 • Shareplay tani do të ketë mbështetje më të madhe për lojërat, duke ju lejuar të filloni më lehtë ndeshjet/betejat drejtpërdrejt me miqtë. 
 • iPadOS do të marrë një veçori të re të menaxhimit të dritareve në stilin e desktopit të quajtur “Stage Manager” që ju lejon të ekzekutoni aplikacione të shumta me dritare/mbivendosje në ekran njëkohësisht.  

Lexoni: Apple zbulon risitë: Nga iOS 16 tek laptopët e rinj Macbook, çfarë duhet të dini

Apple Watch 

 • Katër faqe të reja: Astronomi, Lunar, “Play Time” dhe “Metropolitan”. 
 • Njoftimet e reja “banner” do t’ju mbajnë të përditësuar pa zënë të gjithë ekranin. 
 • Apple Watch do të jetë në gjendje të gjurmojë disa metrika të reja të vrapimit, duke përfshirë lëkundjen vertikale (“sa lëvizni lart e poshtë” gjatë vrapimit), gjatësinë e hapit dhe kohën e kontaktit me tokën. 
 • Aplikacioni Fitness në iOS tani do të aktivizohet edhe për ata që nuk kanë një Apple Watch. 
 • Gjurmimi i gjumit do të përdorë monitorin e rrahjeve të zemrës dhe përshpejtuesin për të përcaktuar se sa kohë keni kaluar në katër faza të ndryshme të gjumit (Awake/REM/Core/Deep) ndërsa përpiqeni të kapni disa Zzz. 
 • Apple Watch do të jetë në gjendje të gjurmojë “historinë tuaj A-fib” për të ndihmuar mjekët të monitorojnë aritminë e zemrës dhe të përcaktojnë nëse trajtimi po ndihmon. 

M2 

Apple tronditi industrinë me prezantimin e chipsetit të tij M1, i cili kombinoi performancën me efikasitetin e energjisë – është jashtëzakonisht i shpejtë, por në një farë mënyre bateria e laptopit tuaj do të vazhdojë të zgjasë gjithë ditën. 

Tani është kthyer me emrin e duhur M2. Apple thotë se CPU M2 është 18% më i shpejtë se ai i M1, ndërsa GPU është 35% më i shpejtë. 

MacBook të rinj 

MacBook Airs dhe Pro të rinj! Ata janë duke hequr dorë nga forma e veçantë e Air, duke zgjedhur një dizajn më standard të sheshtë – megjithëse vjen me trashësi vetëm 11,3 mm. 

Me të gjithë duke bërë video-call më shumë se kurrë, Apple gjeti kohë për të integruar kamerën e MacBook Air, duke premtuar dyfishin e rezolucionit (në 1080p) dhe performancën shumë të përmirësuar në dritë të ulët. 

Ka një ekran 13,6 inç, TouchID të integruar në tastierë dhe mbështetje MagSafe. Apple thotë se do të ofrojë një karikues të hollë me 2 porta USB-C dhe se MacBook Airs i ri do të mbështesë karikimin e shpejtë për ta çuar baterinë në 50% me 30 minuta karikim.  

Për të mos u lënë anash, MacBook Pro 13 inç po merr gjithashtu trajtimin M2, me Apple që premton fitime të CPU deri në 40% në krahasim me MacBook Pro M1.  

macOS 

Lëshimi tjetër i madh i macOS do të quhet “macOS Ventura”. Ja çfarë theksoi Apple për Ventura: 

 • “Stage Manager” i përmendur më sipër po vjen edhe në macOS, i paraqitur si një mënyrë për t’u fokusuar në një ose dy aplikacione në të njëjtën kohë. Mund të “gruponi” së bashku aplikacionet që funksionojnë; Prekja në një grup do të minimizojë aplikacionet e tjera, ndërsa grupin e përzgjedhur e vendos përpara dhe në qendër. 
 • Spotlight po bëhet paksa i rinovuar; do të jetë në gjendje të sjellë rezultate të pasura në një pamje të re lëvizëse dhe t’ju lejojë të bëni gjëra të tilla si të shikoni shpejt një skedar të gjetur pa e hapur atë. 
 • Aplikacioni Mail po merr mbështetje për unsend e mesazhit, dërgimin e planifikuar dhe rikujtuesit me kohë. Kërkimi brenda Mail po bëhet më i zgjuar, duke korrigjuar automatikisht gabimet e shtypit dhe duke ditur se si të kërkoni për sinonime.  
 • Safari tani do të jetë në gjendje të përdorë “passkeys” në vend të fjalëkalimeve – një sistem i ndërtuar së bashku me Google dhe Microsoft për t’ju lejuar të identifikoheni në faqet e internetit dhe aplikacionet me biometrikë (si sensorët e gjurmëve të gishtave ose njohjen e fytyrës) pa ndonjë fjalëkalim të bazuar në tekst. 
 • API Metal i fokusuar në zhvillimin e lojërave të Apple po mëson disa truke të reja, duke përfshirë rritjen e shkallës dhe ngarkimin më të shpejtë të burimeve. 
 • Continuity Camera: Kamera e iPhone-it tuaj është pothuajse me siguri shumë më e mirë se ajo e integruar në laptop – kështu që Apple do t’ju lejojë të përdorni kamerën e iPhone tuaj për video-calls në macOS. Mbërthimi i iPhone në laptopin tuaj duket pak i çuditshëm, por ndikimi në cilësi ndoshta ia vlen për calls të rëndësishme. Ekziston gjithashtu një veçori “desk view” që përdor lentet me kënd të gjerë të iPhone, të kombinuara me disa manipulime të ndërlikuara të imazhit, për të kapur atë që po bëni në tavolinën tuaj në një pamje të simuluar lart.

/techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0