Ja çfarë duhet të bëni nëse keni probleme me gjumin - Business Magazine Albania

Ja çfarë duhet të bëni nëse keni probleme me gjumin


Truri juaj është i shqetësuar për afatet e e detyrave, apo çfarë mendon shefi në përgjithësi për punët tuaja. Ju nuk mund të flini gjumë por në të njëjtën kohë nuk do t’ia lejonit vetes të ndiheni të lodhur në mëngjes.

Pra çfarë bëni ju?

Ekspertët e gjumit tregojnë strategjitë më të mira për të fjetur gjumë ndërkohë që ndiheni të shqetësuar për punën tuaj.

1. Largohuni nga krevati

Kjo mund të duket kontradiktore, por të qëndrosh në shtrat kur nuk ke gjumë është gjëja më e keqe që mund të bëni, thonë ekspertët.

“Quhet kontrolli i stimulit,” tha Dr. Raj Dasgupta, një fizikant i cili është specializur në mjekësinë pulmonare dhe atë të gjumit në Universitetin e Kalifornisë së Jugut.

“Kur nuk qetësoheni dot mendërisht, ju duhet të largoheni nga shtrati 15-20 minutat e para se të shkoni për të fjetur,” ka thënë ai.

Nëse qëndroni në shtrat, “trupi nuk do të jetë në gjendje të lidh shtratin me gjumin.”

2. Lexoni ose ngjyrosni një libër

Çohuni nga shtrati dhe bëni diçka relaksuese që kërkon energji minimale, si për shembull leximi apo vizatimi, thotë Dr. Philip Gehrman, fizikant dhe profesor psikatrie në Univesitetin e Pelsivanisë Perelman School of Medicine.

Bashkë-themeluesi i Microsoft Bill Gates lexon një orë çdo mbrëmje përpara se të bjerë në gjumë.

Ndërkohë që shumë specialistë të gjumit i këshillojnë njerëzit të shmangin dritën e televizorit gjatë natës, Dr. Gehrman thotë se të shohësh një shfaqje relaksuese në televizor kur ai është disa cm larg nga ju atëherë kjo nuk përbën problem. Por të shohësh video në iPhone e bën më të vështirë të bini në gjumë, sepse drita afër syrit tuaj është shumë stimuluese.

3. Stërvituni çdo ditë nga 20 minuta

Njerëzit të cilët stërviten 150 minuta çdo javë, ose rreth 20 minuta çdo ditë, flenë më mirë se ata që nuk stërviten dhe sipas një studimi këta të fundit janë më shumë se 2500 njerëz.

“Bëni ushtrime,” thotë Dr. Dasgupta. “Kur jeni të stresuar, kjo gjë iu ndihmon vërtet.”

Richard Branson thotë se stërvitja e përditshme e ka dyfishur produktivitetin e tij. Përveç se do të flini më mirë, stërvitja do t’iu ndihmojë të rrisni kreativitetin dhe të jeni më të mprehtë.

4. Caktoni një rutinë gjumi

Mos hani para se të flini gjumë sepse kjo shkakton acidin refluks dhe një gjendje jo të mirë të stomakut.

Jepini kohë vetes të kryjë proçesin e tretjes. Edhe pse një gotë verë mund t’iu bëj të ndiheni të lodhur, duhet të dini se alkoli shkakton një gjumë jo të rehatshëm.

Duhet të krijoni një rutinë relaksi. Yoga, meditim, ngjyrosje apo relaksim të muskujve, teknika këto të cilat rekomandohen nga ekspertët.

Shmangni aktivitetet që ju emocionojnë, si për shembull të shihni lajmet apo një film aksion me skena të dhunshme. Siç rekomandon dhe Arianna Huffington mbajeni iPhone-in larg shtratit tuaj.

/CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0