Ja arsyeja pse nuk duhet ta quani stafin tuaj punonjës, por shpikës - Business Magazine Albania

Ja arsyeja pse nuk duhet ta quani stafin tuaj punonjës, por shpikës

Ja arsyeja pse nuk duhet ta quani stafin tuaj punonjës por shpikës
Ozan Varol

Ka një dhomë në shtëpinë tonë që unë e kam quajtur “zyra e shtëpisë” time që kur u transferuam për herë të parë. Nuk kisha asnjë arsye të mirë për emrin, përveç një “zyre” është ajo që njerëzit e quajnë në mënyrë konvencionale një dhomë ku puna supozohet të bëhet. Por, në mendjen time, një “zyrë” është vendi ku lindin idetë e mira.

Një zyrë sjell imazhin e rrëmujës. Kreativiteti, me fjalë të tjera, i urren zyrat. Kështu që në vend që ta quaja dhomën time zyrë, fillova ta quaja një laborator idesh. Një laborator idesh është vendi ku lindin idetë inovative. Një laborator idesh përfshin eksperimentimin. Një laborator idesh është për ëndërrim me sy të hapur. Më pëlqen laboratori im i ideve (dhe e urreja zyrën time). Ju mund të pyesni veten: Çfarë ka një emër? Kujt i intereson si quhet dhoma? Emrat kanë rëndësi shumë më tepër nga sa mund të supozoni. Kjo quhet priming. Ekspozimi i thjeshtë ndaj një fjale ose një imazhi mund të ketë një ndikim të fuqishëm në të menduarit tuaj. Dhe rëndësia e emërtimit shtrihet përtej zyrës suaj.

“Thjesht ekspozimi ndaj një fjale ose një imazhi mund të ketë një ndikim të fuqishëm në të menduarit tuaj.”
Shembull: Mos i quani gjërat një “listë për të bërë”. Kur dëgjoj “listën e detyrave”, dua të vrapoj, sa më larg dhe shpejt të jetë e mundur. Quajeni një listë dëgjimi ose një listë dizajni – një titull që do t’ju kënaqë dhe do t’ju tërheqë.

Mos e quani stafin tuaj “punonjës”. Fjala “punonjës” përforcon nocionin e një sistemi burokratik nga lart-poshtë, ku punëdhënësi u thotë punonjësve, çfarë të bëjnë. Në vend të kësaj, ndiqni drejtimin e Brasilata, një firmë e prodhimit të kanaçeve që është në krye të inovacionit në Brazil. Nuk ka punonjës në Brasilata. Ka vetëm shpikës, titulli i dhënë të gjithë stafit. Kur ata i bashkohen firmës, shpikësit nënshkruajnë një “kontratë inovacioni”. Brasilata më pas i përforcon këta emra duke i inkurajuar në mënyrë aktive punonjësit e saj.
Ideja është e thjeshtë: nëse i jepni një emër konvencional, do të merrni rezultate konvencionale. Por nëse doni rezultate jokonvencionale, zgjidhni një emër jokonvencional .

nextbigideaclub

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0