IWG, kompania lider vjen në Shqipëri/ Puna hibride në rritje, pasuritë e paluajtshme të sotme janë vendi i punës të së nesërmes - Business Magazine Albania

IWG, kompania lider vjen në Shqipëri/ Puna hibride në rritje, pasuritë e paluajtshme të sotme janë vendi i punës të së nesërmes

Tetë milionë njerëz në më shumë se 120 vende tashmë po shijojnë një mënyrë hibride të punës në hapësirat moderne dhe të pajisura teknikisht falë IWG – dhe ky trend nuk ka për tu ndalur së shpejti. Hulumtimet tregojnë se 63% e kompanive me rritjen më të shpejtë e kanë njohur tashmë potencialin dhe kanë zbatuar këtë model bashkëkohor pune.

Nga kjo përfitojnë punonjësit, ekonomia dhe mjedisi. IWG tani po synon të zgjerojë modelin e punës së së ardhmes në Ballkanin Perëndimor, një treg me potencial të madh. Lideri global në ofrimin e hapësirave të punës është në kërkim të pasurive të paluajtshme, si dhe partnerëve të franshizës për ta arritur këtë dhe ka një sërë markash, duke përfshirë Regus dhe Spaces që i përshtaten çdo tipi të punonjësve hibrid.

Rritja e kërkesës për hapësira hibride të punës tërheq më shumë oferta

Tridhjetë vjet më parë, Mark Dixon themeloi IWG, një kompani e suksesshme në mbarë botën që e nxori jasht mode modelin tipik të punës “9 me 5”. Pronat e pozicionuara mirë në mbarë globin tani po bëhen vende pune hibride. Dëshira për të ulur kostot dhe për t’u bërë më e qëndrueshme po bën që kërkesa për zgjidhje hibride të punës të rritet – veçanërisht në mesin e kompanive në Ballkanin Perëndimor. Edhe lideri i tregut botëror e ka njohur këtë trend dhe ka vendosur të zgjerojë rrjetin e tij. Rreth 1000  vende të reja në mbarë botën do t’i shtohen rrjetit global vitin e ardhshëm dhe në një periudhë afatmesme, IWG synon të hapë 5 qendra në Shqipëri. Kjo u jep kompanive fleksibilitetin financiar për të investuar në punonjësit e tyre dhe rritjen e biznesit, në vend të hapësirave ku ata punojnë.

Kompanitë e sotme dëgjojnë punonjësit e së nesërmes

Punonjës më të shëndetshëm, më të balancuar dhe më produktivë janë rezultat i faktorëve të ndryshëm pozitiv. Më shumë se tre të katërtat e 28,000 punonjësve të Cisco-s, të anketuar në studimin e tij global[1], konfirmuan një efekt pozitiv në mirëqenien e tyre emocionale, financiare, mendore, fizike dhe sociale. Në një kohë kur ekuilibri punë-jetë është një nga aspiratat më të spikatura të shoqërisë dhe luan një rol të madh në zgjedhjen e një pune, shumë punonjës marrin parasysh distancën e vendit të tyre të punës dhe shtëpisë. 64% e të anketuarve pretendojnë se kanë kursyer rreth katër orë në javë duke reduktuar kohën e udhëtimit. Si rezultat, punonjësit mund të kursejnë mesatarisht 8,000 dollarë në vit, kryesisht në karburant dhe ushqim. Kompanitë gjithashtu mund të kursejnë deri në 11,000 dollarë për punonjës. Shumica e të intervistuarve, rreth 91%, deklarojnë se në të ardhmen do të zgjedhin përdorimin e punës hibride ose në distancë. Megjithatë, një e katërta e tyre dyshojnë se kompania e tyre aktuale është gati për një mjedis pune hibrid.

Zgjidhje fleksibël me fitim të madh

Pjesa e popullsisë që është e punësuar mund të qëndrojë afër shtëpive të tyre, duke mbështetur bizneset lokale – edhe në vende ku ndërtesat e shtrenjta tregtare nuk janë në plan për t’u ndërtuar. Rrethinat do të bëheshin më të gjalla – duke ofruar më shumë mundësi për komunitetet lokale dhe bizneset e shërbimeve duke ndihmuar në ribalancimin e ekonomisë.

Reduktimi i udhëtimeve për në punë është masa më e madhe që kompanitë dhe punonjësit e tyre mund të marrin për të ulur gjurmën e tyre mjedisore. Ekspertët kanë llogaritur se çdo shofer makine prodhon rreth 3.2 ton CO2 çdo vit. Ky potencial i madh kursimi do të rritet më tej me ndërlidhje shtesë të IWG dhe partnerëve të tyre. “E ardhmja e punës është tashmë këtu. Dhe vetëm do të përmirësohet”, thotë Mark Dixon.

Investitorët e interesuar dhe partnerë franshize mund të gjejnë më shumë informacion këtu: Franchise Opportunities in Flexible Workspace | IWG (iwgplc.com)

Rreth IWG PLC

IWG po udhëheq revolucionin e hapësirës së punës. Kompanitë tona ndihmojnë miliona njerëz dhe bizneset e tyre që të punojnë në mënyrë më produktive. Ne e bëjmë këtë duke ofruar një zgjedhje të hapësirave të punës, komuniteteve dhe shërbimeve profesionale, frymëzuese dhe bashkëpunuese.

Digjitalizimi dhe teknologjitë e reja po transformojnë botën e punës. Njerëzit duan përfitimet personale të produktivitetit të jetesës dhe punës si dhe ku duan. Bizneset duan përfitime financiare dhe strategjike. Klientët tanë janë sipërmarrje të reja, ndërmarrje të vogla dhe të mesme dhe shumëkombëshe të mëdha. Me qëllime unike biznesi, njerëz dhe aspirata. Ata duan që hapësirat e punës dhe komunitetet të përputhen me nevojat e tyre. Ata duan zgjedhje.

Nëpërmjet kompanive tona ne ofrojmë atë zgjedhje dhe i shërbejmë të gjithë botës së punës: Regus, Spaces, No18, Basepoint, Open Office dhe Signature. Ne krijojmë vlera personale, financiare dhe strategjike për bizneset e çdo madhësie. Nga disa nga kompanitë dhe organizatat më emocionuese në planet, tek individët dhe gjenerata e ardhshme e liderëve të industrisë. Të gjithë ata përdorin fuqinë e punës fleksibël për të rritur produktivitetin, efikasitetin, shkathtësinë dhe afërsinë e tregut.

Bashkohuni me ne në  www.iwgplc.com.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0