Italia rinis fluturimet nga 3 qershori

Italia rinis fluturimet nga 3 qershori

Italia

Më 3 qershor, Italia do të lejojë udhëtimet dhe fluturimet brenda e jashtë vendit, në vazhdën e lehtësimit të masave pas coronavirusit.

Kryeministri Giuseppe Conte nënshkroi një dekret këtë të shtunë, ndërsa më herët gjatë javës, qeveria miratoi një paketë prej 55 miliardë eurosh për të kompensuar ndikimin ekonomik të pandemisë tek familjet dhe bizneset.

Nuk ishte e qartë menjëherë nga dekreti i qeverisë nëse masat ishin të kufizuara për banorët e Bashkimit Evropian, por media italiane raportoi më herët të premten se dekreti do të zbatohej për njerëzit brenda zonës së Shengenit pa viza në BE dhe Evropë.

Lexoni: Italia: familjet do të kenë deri në 500 euro për pushimet verore

Burime qeveritare i thanë të përditshmes La Repubblica dhe agjencisë së lajmeve Adnkronos se nuk do të jetë e detyrueshme që udhëtarët të vetë-karantinohen pas hyrjes në Itali pas 3 qershorit.

Deklarata e qeverisë, megjithatë, nuk përmend se cilat masa shëndetësore dhe sigurie do të zbatohen nga udhëtarët.

Ky vendim përbën një hap madhor në përpjekjet e vendit për të rihapur ekonominë, pas më shumë se dy muajsh karantinë. Italia kishte një prej bilanceve më të tragjike të vdekjeve për shkak të COVID-19, por nivelet e infektimit kanë rënë ndjeshëm gjatë ditëve të fundit.

Kujtojmë se Italia ishte vendi i parë në Evropë që vendosi kufizime mbarëkombëtare kur rastet me coronavirus filluan të shfaqeshin në rajonet veriore në muajin shkurt.

DW

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0