Italia apo Turqia, kush e kryeson tregun shqiptar me investime? - Business Magazine Albania

Italia apo Turqia, kush e kryeson tregun shqiptar me investime?

Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, Turqia ka qenë investitori kryesor i huaj në Shqipëri gjatë tremujorit të parë të këtij viti. Investimet turke arritën vlerën e 69 milionë eurove, duke shënuar një rritje të konsiderueshme prej 116% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Kjo rritje e dukshme pasqyron interesin dhe angazhimin e shtuar të investitorëve turq në tregun shqiptar.

Stoku i investimeve turke në fund të tremujorit të parë arriti në 1.06 miliardë euro, duke shënuar një rritje prej 27% krahasuar me vitin e kaluar. Investimet turke janë të shpërndara në sektorë të ndryshëm, përfshirë sektorin financiar, energjetik, dhe industrinë nxjerrëse, duke nënvizuar rëndësinë e tyre në ekonominë shqiptare. Prania e ndërmarrjeve turke në këta sektorë është një dëshmi e rëndësisë strategjike që Turqia i kushton marrëdhënieve ekonomike me Shqipërinë.

Lexo:Publikohet shtesa në paga për këto kategori

Italia, një tjetër investitor historik dhe i rëndësishëm në Shqipëri, u rendit e dyta për tremujorin e parë të këtij viti, me investime të reja prej 41 milionë eurosh. Italia vazhdon të mbajë një rol të madh në ekonominë shqiptare, me një stok investimesh që ka arritur në 1.53 miliardë euro, një rritje prej 26% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Investimet italiane janë të shpërndara në një gamë të gjerë sektorësh, por janë veçanërisht të fokusuara në aktivitetet e shërbimeve, duke përfshirë turizmin, tregtinë dhe shërbimet profesionale.

Rritja e investimeve nga Turqia dhe Italia tregon besimin e investitorëve të huaj në klimën ekonomike dhe mundësitë e zhvillimit në Shqipëri. Këto investime jo vetëm që kontribuojnë në rritjen ekonomike të vendit, por edhe ndihmojnë në krijimin e vendeve të reja të punës dhe transferimin e teknologjive të reja. Angazhimi i vazhdueshëm i këtyre vendeve partnere strategjike është një indikator pozitiv për perspektivën e ardhshme ekonomike të Shqipërisë.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0