IQ e lartë, këto janë vendet më të zgjuara të botës - Business Magazine Albania

IQ e lartë, këto janë vendet më të zgjuara të botës

Rezultatet e IQ janë përdorur për një kohë të gjatë për vendosjen e nivelit arsimor, vlerësimin e paaftësisë intelektuale dhe vlerësimin e aplikantëve për punë. Ndonse rezultatet e IQ janë vënë në pikëpyetje në vitet e fundit, praktika mbetet në përdorim. Instituti Ulster për Kërkime Sociale ka përpiluar informacion nga vende të ndryshme dhe ka llogaritur mesataret e tyre IQ.

Groenlanda – IQ mesatare: 91

Argjentina – IQ mesatare: 92.8

Armenia – IQ mesatare: 93.2

Greqia – IQ mesatare: 93.2

Vietnam – IQ mesatare: 94

Ukraina – IQ mesatare: 94.3

Izraeli – Mesatarja e IQ: 94.6

Bjellorusia – IQ mesatare: 95

Letonia – IQ mesatare: 95.9

Itali – IQ mesatare: 96.1

Rusia – IQ mesatare: 96.6

Norvegji – IQ mesatare: 97.2

Shtetet e Bashkuara – IQ mesatare: 97.5

Kroacia – IQ mesatare: 97.8

Hungari – IQ mesatare: 98.1

Suedi – IQ mesatare: 98.6

Austria – IQ mesatare: 99

Mongolia – IQ mesatare: 100

Japoni – IQ mesatare: 104.2

Kinë – IQ mesatare: 105.8

Singapori – IQ mesatare: 107.1. starsinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0