iPhone 12 do të shiten pa kufje dhe karikues në kuti

iPhone 12

Për herë të parë, klientët e Apple nuk do të marrin një karikues ose kufje,  kur të blejnë iPhone-n e ri. Apple e bëri njoftimin gjatë prezantimit të katër iPhone-ve të rinj në eventin virtual “Hi, Speed” të martën.

Lexoni: Apple prezanton Iphone 12, më rezistenti nga të gjithë dhe i pajisur me rrjetin 5G

Sipas gjigandit të teknologjisë, kjo është pjesë e një lëvizjeje për të ulur nivelin e kalbonit në mjedis dhe për të ndihmuar në shpëtimin e planetit. “Ndonjëherë, nuk është ajo që bëjmë, por ajo që nuk bëjmë që vlen”, tha Lisa Jackson nga kompania Apple, citon The Sun.

IPhone-ët e rinj vijnë me një kabllo karikimi, por pa adapter. Klientët do të duhet ta blejnë veç, i cili në dyqanet e Apple kushton rreth 30 euro. Po ashtu edhe me kufjet ndodh e njëjta gjë. Si rezultat, kutitë e iPhone do të jenë më të vogla dhe të holla, duke ulur kostot e transportit në të gjithë botën si dhe emetimet, pretendon kompania.

Sidoqoftë, disa kanë argumentuar se përdoruesit po detyrohen t’i blejnë pajisjet veç e veç, gjë që nuk çon në zvogëlim të mbetjeve.

Apple zbuloi katër modele të reja: iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max dhe iPhone Mini. Me çmime që variojnë nga 699 dollarë deri në 1,099 dollarë, celularët do të dalin në treg më vonë gjatë këtij viti.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale