Investitori miliarder Bill Ackman thotë se algoritmi i Terra-s tingëllon si 'versioni kripto i një skeme piramidale'  - Business Magazine Albania

Investitori miliarder Bill Ackman thotë se algoritmi i Terra-s tingëllon si ‘versioni kripto i një skeme piramidale’ 

skeme piramidale

Investitori miliarder Bill Ackman është shprehur për shpërthimin e kriptomonedhës Terra, duke thënë se e mendon atë si një “version kripto të një skeme piramidale”. 

Ackman, CEO i Pershing Square Capital Management, e zgjeroi këtë qëndrim në një seri postimesh në Twitter. 

“Kur lexoj për ‘algoritmin’ e Terra, tingëllon tamam si një version kripto i një skeme piramidale,” shkroi Ackman. “Investitorëve iu premtuan 20% kthime të mbështetura nga një token, vlera e të cilit drejtohet vetëm nga kërkesa nga investitorët e rinj në token. Nuk ka asnjë biznes themelor.” 

Vërejtjet e Ackman vijnë pas rrëzimit tronditës të kriptove pak javë më parë, i cili pa kriptomonedha me vlerë qindra miliarda dollarë që u fshinë. Përplasja u shkaktua pjesërisht nga shembja e Terra, e cila ishte e lidhur me dollarin amerikan. 

Kriptomonedha Luna, ka rënë gjithashtu me më shumë se 97% në atë që analistët e quajtën “spiralja e vdekjes”. 

Shkatërrimi çoi gjithashtu në një krizë besimi në tregun e kriptove prej 1.2 trilionë dollarësh, me investitorët e mbetur në një pozicion të pasigurtë ndërsa përballen me një humbje të optimizmit në një treg të kriptove. 

“Digjitalizimi i skemës Luna dhe zhurma rreth kriptos i mundësoi asaj të arrijë një shkallë të madhe shpejt,” shkroi ai. 

Ackman shtoi se ndërsa blockchain është një “teknologji e shkëlqyer me potencial të madh”, skemat e kriptove si Luna gjithashtu mund të prishin të gjithë ekosistemin e kriptove. 

“Industria e kriptove duhet të vetërregullojë projektet e tjera të kriptove pa asnjë model biznesi, përpara se rregullimi gjymtues të mbyllë të mirat dhe të këqijat”, shkroi ai në Twitter. “Hyping tokens që nuk mbështeten nga bizneset që krijojnë vlerë do të shkatërrojnë të gjithë industrinë e kriptove.” 

/businessinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0