Investitorët e energjisë reagojnë ashpër ndaj kryeministrit Rama

Investitorët e energjisë reagojnë ashpër ndaj kryeministrit Rama

Investitorët e energjisë

Një ditë pasi kryeministri Edi Rama i quajtur shushunja investitorët e energjisë së rinovueshme,  kanë reaguar ashpër  shoqatat e energjisë, si dhe institucionet që mbrojnë interesat e investitorëve të huaj, përmes një deklarate zyrtare.

Shoqata Shqiptare e Energjisë së Rinovueshme (AREA), Shoqata e Investiorëve të Huaj në Shqipëri (FIAA), Confindustria Albania dhe Dhoma Italiane e Tregtisë (CCIA) shprehin indinjatën e thellë për deklaratën publike të kryeministrit të Shqipërisë, z. Edi Rama kundër prodhuesve të energjisë së rinovueshme, të cilët deri tani i kanë dhënë sistemit energjetik shqiptar plot 511 Mega fuqi të instaluar.

Ne jemi të tronditur se si prodhuesit e energjisë së rinovueshme, që kanë investuar deri tani mbi 630 milionë euro dhe kanë ndihmuar vendin me energjinë e prodhuar prej tyre, si dhe kanë hapur me mijëra vende punë në nivele të ndryshme, konsiderohen nga kreu i qeverisë, si “shushunja që thithin gjakun e organizmit të vendit, duke lënë shpeshherë toka të tëra pa burimin e nevojshëm ujor”.

Kjo deklaratë kundër investitorëve shqiptarë e të huaj, të ftuar për të investuar në Shqipëri, është dezinformuese, e pabazuar dhe dashakeqe. Përkundër kësaj deklarate, ne ndjejmë të nevojshme të theksojmë se HEC-et e vegjël i kanë dhënë gjak dhe do të vazhdojnë t’i japin ekonomisë shqiptare.

HEC-et e vegjël janë teknologjia më efikase dhe më e qëndrueshme, si nga ana mjedisore dhe ashtu edhe përsa i përket eficencës së prodhimit të energjisë, e pranuar nga të gjithë ekspertët ndërkombëtarë të fushës.

Asnjë studim i deritanishëm, i bërë apo porositur nga qeveria, apo nga ekspertë të pavarur, nuk tregon se HEC-et e vegjël kanë sjellë thatësirë të tokave ku ato operojnë.

Sulmi i drejpërdrejtë i kryeministrit të Shqipërisë ndaj investimeve të bëra me kerkesë të qeverisë shqiptare dhe të mbështetura në studime shkencore, është në vazhdën e goditjeve të vazhdueshme që qeveria e drejtuar nga z. Edi Rama po u bën këtyre investimeve në mënyrë të padrejtë dhe antiligjore, për qëllime që nuk kanë të bëjnë aspak me përmirësimin e sistemit energjitik.

Lexoni: Konfindustria: hapja e ekonomisë e vonuar

Deklarata të tilla publike janë jo vetëm të dëmshme për investitorët, por edhe për të ardhmen e ekonomisë së vendit.

HEC-et e vegjël janë një aset për sistemin energjitik shqiptar. Në pak vite ato do të prodhojnë energji, thuajse me kosto zero për konsumatorët dhe biznesin, pasi do të kthehen në pasuri të vetë shtetit me përfundimin e kontratave koncesionare.

Ne dëshirojmë të nënvizojmë se, energjia e prodhuar nga HEC-et e vegjël ka ulur në mënyrë të ndjeshme importin nga kompani të huaja të vendeve fqinje, duke u paguar edhe me një çmim më të ulët se importi, duke dhënë kështu një impakt direkt pozitiv në rritjen e ekonomisë dhe në vetë sistemin energjitik shqiptar, i cili, për fat të keq, po i faturon te prodhuesit e vegjël të energjisë dhe te konsumatorët, kostot e keqmenaxhimit nga shteti.

Shoqata Shqiptare e Energjisë së Rinovueshme (AREA), Shoqata e Investiorëve të Huaj në Shqipëri (FIAA), Confindustria Albania dhe Dhoma Italiane e Tregtisë (CCIA) pyesin sot kryeministrin e Shqipërisë të thotë po kaq publikisht se kujt i shërben ky sulm i paprecendent ndaj prodhimit 100 % shqiptar të energjisë elektrike?, përfundon deklarata.

 Deklarata e kryeministrit Rama

Duke prezantuar projektin per HEC e Skavicës, kryeministri Rama tha se me të i jepet fund keqtrajtimit ekstrem të rezervave të energjisë së pastër në Shqipëri, si rezultat i një ecjeje në mënyrë të improvizuar dhe i copëzimit shpesh herë shumë dëmtues të këtij potenciali me ato HEC-et e vogla që në shumë raste kanë funksionuar si shushunja që thithin pikërisht gjakun e organizmit të vendit duke lënë shpesh herë toka të tëra pa burimin e nevojshëm ujor, duke lënë shpesh herë komunitete pa mundësinë për të punuar tokën si rezultat i tharjes së burimit, duke bërë dëme të mëdha edhe nga pikëpamja e ekosistemit.

Kryeministri Rama ka prezantuar dje projektin e hidrocentralit të Skavicës, i cili do të ndërtohet nga vetë shteti. Fuqia e instaluar e tij do të jetë 210 MW.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0