Integrimi në BE, kush e ka në dorë “fatin” e Shqipërisë? - Business Magazine Albania

Integrimi në BE, kush e ka në dorë “fatin” e Shqipërisë?

Opinionistja Doriana Metollari ka dhënë një deklaratë mbi Integrimin e Shqipërisë në BE, nisur edhe nga periudha në të cilën gjendet vetë BE-ja. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë “fate të ndara” dhe siç e përmend Metollari. në këtë moment nuk janë Shqipëria apo Maqedonia e Veriut vendet që vendosin për integrimin në BE, por instrumentet e Bashkimit Europian që vlerësojnë progresin e vendeve. Nëse ka ndryshime në politikë duket se sforcot do të rriten për të dyja vendet. Më poshtë keni deklaratën e plotë:

“Nuk janë Shqipëria apo Maqedonia e Veriut vendet që vendosin për integrimin në BE, por instrumentet e Bashkimit Europian që vlerësojnë progresin që kanë bërë të dyja vendet tona, dhe mbi bazën e kësaj hapat e afrimit që do të bëjnë. Para disa kohësh po zhvillohej i njëjti debat për faktin që Maqedonia e Veriut ishte më afër integrimit nga sa ishte Shqip ëria. Por tani mesa duket BE ka vlerësuar se kjo ka ndryshuar. Ne jemi dy fate të ndara. Megjithatë ekziston një “periudhë egoizmi” brenda vetë Bashkimit Europian dhe kjo u detyrohet shumë shkaqeve të brendshme, prandaj derisa kjo “periudhë egoizmi” të kalojë apo të përpunohet më shumë, anëtarësimi i vendeve te reja nuk do të jetë një proçes i lehtë. Marrim një shëmbull. Në Francë presidenti aktual Macron është kokë më kokë në sondazhe me rivalët e tij, të cilët janë kundër politikave të zgjerimit, haptas. Pra, sforcot e të dyja vendeve tona do të rriten akoma më shume, nëse ndodh që të marrin përparësi politikat nacionaliste.”

Lexo: Mimi Kodheli: Ja cilat janë prioritetet integruese të së majtës

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0