Inno-Tech Camp Tirana, programi i ri që mbështet të rinjtë sipërmarrës në fushën e teknologjisë


Inno-Tech Camp Tirana është një aktivitet tre ditor i hartuar për t’u ardhur në ndihmë të gjithë startup-eve (kompanive të reja) në fushën e teknologjisë dhe inovacionit, të krijuara nga të rinjtë e moshës 18-25 vjeç, nëpërmjet lidhjes me disa nga trajnerët dhe mentorët më të mirë të fushës brenda dhe jashtë vendit, për një biznes më të mirë dhe të suksesshëm.

Projekti do të zbatohet nga CBTL (Qendra për Biznes, Teknologji dhe Lidership), me mbështetjen e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Këndit Amerikan (American Corner), si dhe në partneritet me Innovate, Klaster i Inovacionit në Shqipëri. Kompanitë që do të përfitojnë do të jenë vetëm ato të cilat janë aktive dhe e kanë kaluar fazën e ideimit/konceptimit dhe duhet të jenë krijuar brenda tre viteve të fundit.

Të rinjtë sipërmarrës mund të jenë nga çdo qytet i Shqipërisë.

Aplikimet do të vlerësohen nga një komision i pavarur i përbërë nga profesionistë të fushës, nga ku do të përzgjidhen 15 startup-et më të mira për të marrë pjesë në Inno-Tech Camp Tirana (individë ose ekip).

Inno-Tech Camp Tirana do të jetë i ndarë në dy faza, 1 – 2 Mars 2019 dhe 9 Mars 2019. Detajet e organizimit, si vendi dhe axhenda do të ndahen vetëm me të përzgjedhurit nga komisioni.

Gjatë ditëve të aktivitetit të rinjtë do të marrin njohuri për temat që lidhen me një meaxhim më të mirë, siç janë prezantimi i idesë, marketingu dixhital, shitje dhe marketing, të menduarit kreativ (design thinking), planifikimi dhe kërkimi për financime, nga një ekip mentorësh dhe trajnerësh profesionistë të biznesit dhe teknologjisë. Ata do të kenë mundësi të vlerësohen para një jurie profesionistësh dhe përfaqësues biznesi. Nëse do të jenë të suksesshëm do të mund të mbështeten prej tyre.

Ky model i Inno-Tech Camp Tirana është i përshtatur sipas modeleve  të suksesshme në Silicon Valley për startup-et.

*Për të gjithë individët/startup-et e interesuar, do të zhvillohen takime e pritje informuese në datë 12/02/2019 në ambientet e American Corner, Tiranë, prej orës 16:00 – 20:00.

Ju lutem rezervoni takimin në adresën e email: [email protected].

Kliko Këtu për të shkarkuar formularin e aplikimit. Afati i fundit për dorëzim është data 17 Shkurt 2019.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale