Industria e kriptos kërkon t'i kthehet shkëlqimi. A do të mundet ta gjejë? - Business Magazine Albania

Industria e kriptos kërkon t’i kthehet shkëlqimi. A do të mundet ta gjejë?

Industria e kriptos

Pas një 2022-shi katastrofik, kur një sërë firmash të shquara të kriptomonedhave shpërthyen, industria po kërkon një riemërtim të guximshëm. Ekzekutivë si Do Këon dhe Sam Bankman-Fried – dikur të famshëm dhe të dashur në botën e kriptos, me qindra mijëra besimtarë të varur në çdo postim të tyre – tani janë persona non grata.

Ish admiruesit e tyre argumentojnë se këta zuzarë të kriptove nuk mishëruan vërtet vlerat thelbësore të industrisë, edhe para se kompanitë e tyre të shemben.

Në firmat e mbijetuara, drejtuesit kryesorë po kërkojnë mënyra të reja për të tregtuar produkte që shumë konsumatorë tani nuk i besojnë – dhe për të distancuar veten nga ish-kolegët dhe mentorët që mund të përballen me vite burg. Disa kompani po përpiqen të përfitojnë nga interesi në rritje rreth inteligjencës artificiale, me skemat e kriptove që paraqesin lidhje të ndërlikuara me Inteligjencën Artificiale. Të tjerë po kërkojnë të zëvendësojnë fjalën “kripto”, duke argumentuar se nomenklatura origjinale e industrisë është njollosur në mënyrë të pariparueshme.

Kompanitë e kriptove “po lëviznin gradualisht drejt ndryshimit të narrativës” edhe përpara se platforma FTX e z. Bankman-Fried të dështonte në nëntor, tha Todd Irwin, shefi i strategjisë në Fazer, një agjenci marke që ka klientë në industri. “Pas incidentit të FTX, lëvizja është përshpejtuar.”

Lexo edhe: Çmimi i Bitcoin në nivelin më të lartë që nga qershori

Përpjekja për pastrim është një rutinë e njohur në një industri që ka përjetuar lulëzime dhe rënie të përsëritura gjatë historisë së saj të shkurtër. Mbrojtësit e hershëm të Bitcoin duhej të bindnin publikun dhe rregullatorët se kriptomonedha ishte më shumë se një mjet i përshtatshëm për tregtarët e drogës. Një bum i madh i kriptove në 2017-ën u pasua nga një periudhë e gjatë e shqyrtimit të zbatimit të ligjit, pasi start-up-et me tinguj emocionues u ekspozuan si mashtrime.

Deri më tani, raundi i fundit i kërkimit të shpirtit ka bërë pak për të kthyer fatin e industrisë. Që nga rënia e FTX, rregullatorët amerikanë kanë njoftuar gjoba dhe veprime të tjera detyruese kundër disa kompanive të mëdha të kriptos. Dështimet e menjëhershme të dy partnerëve të besueshëm bankar, Silvergate Capital dhe Signature Bank, i kanë dhënë një goditje të re start-upeve në kripto, duke e bërë më të vështirë kryerjen e operacioneve bazë të biznesit në Shtetet e Bashkuara.

Dhe industria është ende duke luftuar për të demonstruar vlerën praktike të teknologjisë së saj për një publik gjithnjë e më skeptik./ New York Times

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0