Indeksi i boteror i të dhuruarit para, Shqipëria më bujare në Ballkan


Bazuar në Indeksin Botëror të të Dhuruarit 2015, studim i Fondacionit britanik të Ndihmës dhe të Bamirësisë, Shqipëria gjendet në vendin e 83, nga 130 ekonomi të ekzaminuara dhe “shquhet” mes fqinjëve ballkanas për bujarinë më të madhe.
Çdo ditë ne përballemi me zgjedhje se si të shpenzojmë paratë, duke u bazuar nga kërkesat dhe nevojat. Ndërsa, kur bëhet fjalë për të dhuruar para për një kauzë apo arsye tjetër, vjen një tjetër vendim.
Kërkuesit sugjerojnë se të shpenzosh para tek të tjerët mund të përmirësojë dhe sjellë lumturinë tek njeriu, ashtu sikurse studime të fundit tregojnë se mund të sjellë edhe shëndet fizik më të mirë, shkruan Forumi Ekonomik Botëror.Bazuar në Indeksin Botëror të të Dhuruarit 2015, studim i Fondacioni Britanik të Ndihmës dhe të Bamirësisë, Shqipëria gjendet në vendin e 83, nga 130 ekonomi botërore.Ky indeks njihet në të gjithë botën si një studim matës dhe krahasues të bujarisë për shumë shtete. Ai mat tre anë të bujarisë: të japësh para, të japësh kohë dhe të ndihmosh një të huaj.
Në renditjen botërore, Mianmari kryeson listën, i ndjekur nga SHBA dhe Zelanda e Re. I fundit në listë është Libani.Në renditjen rajonale, Shqipëria i ka kaluar shtetet fqinje, duke u renditur e para më bujare, teksa e ndjek Maqedonia e 86-ta, Bosnja dhe Hercegovina e 88-ta, Mali I Zi 98, Kosova e 116-ta dhe më pak “bujar”, Serbia e 118, e gjendur gjithashtu në 10 vendet e fundit në studim.Sa i përket nën faktorëve të studiuar për këtë indeks, Shqipëria zë vendin e 59 në botë për të ndihmuar të huajt, e 77 për të dhuruar para dhe me performancën më të keqe, e 122 për kohë të shpenzuar në punë vullnetare.

/ACP/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale