Ilaçet me antitrupa monoklonalë efektive kundër Covid-19 - Business Magazine Albania

Ilaçet me antitrupa monoklonalë efektive kundër Covid-19

Një medikament i realizuar nga “antitrupa monoklonalë” ka ulur shtrimet në spital dhe vdekjet nga Covid-19 me 85%. Të dhënat janë konstatuar nga kompania Vir Biotechnology Inc dhe GlaxoSmithKline PLC, zhvilluesit e ilaçit, të cilat në një deklaratë të mërkurën janë shprehur se do të kërkojnë nga rregullatorët shëndetësore autorizim për të vijuar me terapinë, gjë e cila do të shtohet në arsenalin e trajtimeve ndaj Covid-19.

Medikamenti renditet i treti në radhë, pas atyre nga kompanitë Eli Lilly & Co. dhe Regeneron Pharmaceuticals Inc që kërkon autorizim për tu prodhuar në masë nga kompania. Më herët edhe ilaçet e realizuar mbi bazë trajtimin nga antitrupat monoklonial, kanë treguar se janë efikase ndaj Covid-19 dhe ndër to është shembulli i trajtimit të presidentit Trump.

Vir dhe Glaxo thanë se një komitet i pavarur monitorimi rekomandoi që studimi të ndalet sepse një analizë e përkohshme e të dhënave nga 583 persona tregoi se ilaçi, i quajtur “VIR-7831”, ishte shumë efektiv.

“Ne shpresojmë që mundësia e vënies së “VIR-7831” në dispozicion të pacientëve sa më shpejt të jetë e mundur dhe për të eksploruar më tej potencialin e tij në mjedise të tjera”, tha Hal Barron, zyrtari kryesor shkencor i Glaxo dhe presidenti i kërkimit dhe zhvillimit.

Kompanitë nuk zbuluan rezultate të hollësishme të studimit, të tilla si përqindja e pacientëve që ishin shtruar në spital ose vdiqën. Vullnetarët që morën pjesë në studim do të vazhdojnë të monitorohen për 24 javë dhe do të tregohen në fund të studimit.

Studimi po vlerëson pacientët me simptoma të buta ose të moderuar të Covid-19 të cilët janë në rrezik të lartë të zhvillimit të sëmundjes së rëndë. Antitrupat monoklonalë janë i vetmi trajtim i autorizuar për pacientët që prej fillimit të pandemisë. Sidoqoftë, shumë nga këto medikamente kanë mbetur pa u përdorur për shkak të sfidave logjistike të barnave të pranishme për spitalet, të tilla si gjetja e hapësirës dhe stafit për të mbikëqyrur infuzionet. Disa pacientë kanë thënë se është e vështirë të gjesh vendet e trajtimit për të marrë ilaçet. Vir dhe Glaxo thanë se një studim i veçantë i “VIR-7831” tregoi se ai mbetet efektiv kundër varianteve të reja të koronavirusit të identifikuar në Mbretërinë e Bashkuar, Afrikën e Jugut dhe Brazil që shkencëtarët shqetësohen se mund të rezultojnë rezistente ndaj ilaçeve të antitrupave monoklonal.

WSJ

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0