Humbet jetën Ilir Adili, drejtuesi i AK Invest

Ilir Adili

Ilir Adili, ekspert në fushën e shërbimieve financiare dhe CEO i AK Invest, është ndarë nga jeta për shkak të komplikacioneve të shkaktuara nga Covid-19.

Fusha e sipërmarrjes dhe sektorit financiar shënoi një humbje të madhe. Angazhimi i tij në sipërmarrjen financiare ishte prej rreth 25 vitesh. Pas disa nismave në shërbim,in e këmbimit valutor, në vitin 2004 z.Adili ndërtoi AK-Invest, një kompani e shtrirë në transferta pagesa dhe më vonë edhe në fushën e kreditimit.

Ai ishte edhe një prej themeluesve të ALSE, Bursa Shqiptare e Titujve. Ai njihet mes miqve dhe bashkëpunëtorëve si një novator, i gatshmë për të bashkëpunuar dhe për të sjellë risi në fushën e pagesave.

Miqtë, familja dhe tregu i shërbimeve financiare në vend do ta ndiejnë mungesën e tij.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale