Hulumtimi pajtohet me Jeff Bezos se kjo është cilësia më e rëndësishme për sukses - Business Magazine Albania

Hulumtimi pajtohet me Jeff Bezos se kjo është cilësia më e rëndësishme për sukses

sukses

Të dyja EQ dhe IQ janë të rëndësishme për suksesin. Kjo aftësi i mbështet të dyja, tregojnë hulumtimet.

Gjatë kohës së Jeff Bezos si CEO i Amazon, cila ishte cilësia numër një që ai kërkoi kur punësonte njerëz? Puna e palodhur dhe arritjet e kaluara sigurisht që kishin rëndësi. Por kur shefi i atëhershëm i Amazon foli në Basecamp ai theksoi një cilësi tjetër si më të rëndësishmen: përulësinë intelektuale.

Bezos ka “vënë re se njerëzit më të zgjuar po rishikojnë vazhdimisht të kuptuarit e tyre, duke rishqyrtuar një problem që mendonin se e kishin zgjidhur tashmë. Ata janë të hapur ndaj këndvështrimeve të reja, informacioneve të reja, ideve të reja, kontradiktave dhe sfidave ndaj mënyrës së tyre të të menduarit”.

Për të arritur potencialin tuaj maksimal, duhet të jeni të gatshëm për të mësuar dhe përmirësuar, dhe kjo domosdoshmërisht nënkupton pranimin që nuk i keni tashmë të gjitha përgjigjet. Kjo është arsyeja pse Bezos (dhe të tjerët) pëlqejnë të punësojnë ata që janë përpjekur, kanë dështuar dhe kanë mësuar nga gabimet e tyre. Kjo tregon se jeni mjaftueshëm i hapur ndaj informacioneve të reja dhe kontradiktore për të qenë sa më të suksesshëm që të jetë e mundur.

Gjë që tingëllon mjaft intuitive, por është një fakt i vërtetuar mirë në psikologji që njerëzit në përgjithësi në fakt nuk janë shumë të mirë në përulësinë intelektuale. Siç shpjegoi kohët e fundit profesori i psikologjisë në Universitetin Duke, Mark Leary, kjo e bën përulësinë intelektuale një avantazh të fuqishëm për të arritur qëllimet tuaja në jetë.

Lexoni: 21 vjeçari shqiptar, një sukses në Kanada, ku ka sjellë 3 projekte inovative. Mes tyre “Cool Historians”, një rrëfim ndryshe mbi historinë

Të gjitha mënyrat se si përulësia intelektuale ju ndihmon të ecni përpara

Leary përshkruan një grumbull kërkimesh mbi përfitimet e përulësisë intelektuale. “Një nga studimet tona tregoi se njerëzit me përulësi intelektuale ishin më të vëmendshëm ndaj cilësisë së provave në një artikull për vlerën e përdorimit të fillit dentar, duke dalluar më qartë arsyet e mira nga ato të këqija për të përdorur fillin e dhëmbëve,” shkruan ai.

Studime të tjera tregojnë se njerëzit me përulësi intelektuale i konsiderojnë më të kujdesshëm provat që kundërshtojnë pikëpamjet e tyre dhe përfundojnë me një kuptim më të mirë të atyre me të cilët nuk pajtohen (gjë që nuk mund të dëmtojë kur bëhet fjalë për ndjeshmërinë, bindjen dhe negocimin e kompromisit). Ata janë gjithashtu më të mirë në nxjerrjen e ideve kreative dhe të ndryshme nga të tjerët.

“Përulësia intelektuale lidhet gjithashtu me dëshirën për të mësuar informacione të reja. Njerëzit që kanë përulësi intelektuale shënojnë më shumë kuriozitet epistemik, që është motivimi për të ndjekur njohuri dhe ide të reja”, shton Leary. “Njerëzit më përulësi të lartë intelektuale u pëlqen të mendojnë më shumë se sa njerëzit me përulësi të ulët intelektuale.”

Nga ana tjetër, ata me përulësi të ulët intelektuale kanë më shumë gjasa të emocionohen me ata që nuk pajtohen me ta dhe vlerësohen si të pëlqyeshëm nga të tjerët. Ata kanë më pak gjasa të bëjnë kompromis dhe akoma më pak gjasa të përfundojnë në marrëdhënie të kënaqshme.

Jeff Bezos kishte të drejtë

Të gjitha këto mund të përmblidhen në të katër fjalë: Jeff Bezos kishte të drejtë. Përulësia intelektuale mund të mos jetë tipari më i diskutuar, por hulumtimet tregojnë se është një pararendës thelbësor për pothuajse çdo lloj përsosmërie.

Pra, si mund ta zbusim prirjen tonë natyrore njerëzore drejt besimit të tepruar dhe ta shtyjmë veten të jemi pak më të përulur për kufijtë e njohurive tona?

Njerëzit duhet të shohin se qasja ndaj botës në një mënyrë më të përulur intelektualisht është edhe racionale dhe e dobishme. Përulësia intelektuale është racionale në kuptimin që ne nuk mund të kemi të gjithë të drejtë në shumicën e mosmarrëveshjeve tona, ne shpesh jemi tepër të sigurtë në mënyrë irracionale dhe provat mbi të cilat bazohen besimet dhe pikëpamjet tona shpesh janë mjaft të dobëta.

Është një argument mjaft bindës për të marrë një vështrim më të gjatë dhe të vështirë nëse jeni aq i hapur ndaj informacioneve dhe ideve të reja sa duhet të jeni. Dhe nëse ju ndihmon, mund t’i kujtoni vetes se kjo cilësi me siguri do t’ju ndihmojë të gjeni një punë edhe me Jeff Bezos.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0