Huawei hap mbi 220 mijë vende pune në Evropë - Business Magazine Albania

Huawei hap mbi 220 mijë vende pune në Evropë

Huawei

Në një raport të Oxford Economics rreth ndikimit ekonomik të Huawei, u vlerësua se kompania ka kontribuar 16.4 miliardë EUR në PBB-në e Europës dhe ofroi 224,300 vende pune në 2019-ën. Kompania gjithashtu gjeneroi 6.6 miliardë EUR të ardhura nga taksat për autoritetet europiane përgjatë të njëjtës periudhë kohore.

Huawei gjithashtu ka luajtur një rol aktiv në kërkime e zhvillime (R&D) në të gjithë Europën. Tabela e rezultateve të investimeve industriale të BE-së për vitin 2019 renditi Huawei-n si investitorin e pestë më të madh në botë të R&D. Zyra Evropiane e Patentave gjithashtu vuri në dukje se Huawei kryesoi renditjen për aplikimet për patentë në 2019-ën. “Investimi në R&D – ashtu si ai i ndërmarrë nga Huawei – është thelbësor për një rritje të përgjithshme të aftësive prodhuese në ekonominë Evropiane”, tha Pete Collings, Drejtuesi i Evropës dhe Lindjes së Mesme për Konsulencën e Ndikimit Ekonomik në Oxford Economics.

Lexo: Me One, së shpejti mund të kryeni transaksione digjitale

Abraham Liu, Përfaqësuesi Kryesor i Huawei në Institucionet e BE-së, tha se: “Në 2019-ën, aktiviteti i Huawei-t gjeneroi një kontribut të drejtpërdrejtë prej 2.8 miliardë EUR në PBB Evropian, një rritje mesatare prej 11.4% në vit gjatë pesë viteve të fundit. Në këtë vit të pazakontë, Huawei ka siguruar aktivitet të qendrueshëm dhe të sigurt të rrjetit për të ndihmuar njerëzit të punojnë dhe të mësojnë në internet. Huawei ka operuar në Evropë për 20 vjet dhe ka punuar shumë për t’u integruar thellë në komunitetet lokale për të promovuar bashkërisht zhvillimin e industrisë. Në të ardhmen, ne do të vazhdojmë të punojmë me partnerët tanë për të kapërcyer sfida të reja dhe për të krijuar më shumë vlerë”.

Raporti i Oxford Economics vlerësoi ndikimin e përgjithshëm ekonomik të Huawei në Evropë, duke përfshirë kontributet e Huawei në PBB-në Evropiane, vendet e punës dhe taksat.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0