Huawei bëhet prodhuesi më i madh i smartfonëve në botë

Huawei

Huawei u bë prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve në tre mujorin e dytë të 2020-ës, sipas një raporti nga Canalys.

Pjesa më e madhe e shitjeve erdhi nga Kina ndërsa biznesi ndërkombëtar vuan për shkak të sanksioneve amerikane.

Prodhuesi kinez shiti 55.8 milionë pajisje, 5% më pak se një vit më parë. Samsung, që renditet në vendin e dytë shiti 53.7 milionë, duke pësuar një rënie me 30% krahasuar me një vit më parë. Është hera e parë që Huawei ka zënë vendin e parë përgjatë një tre mujori, një ambicie që e ka prej vitesh.

Lexoni: WhatsApp do të funksionojë me të njëjtin numër në shumë telefona

Por analistët dyshojnë për kohëzgjatjen e kësaj renditjeje, duke qenë se Huawei në tregjet ndërkombëtare nuk shet dot smartfonë, që konsumatorët kanë për t’i blerë. 70% të smartfonëve Huawei i shiti në Kinë.

Në Evropë që ka qenë rajoni kryesor i Huawei jashtë Kinës, tregu ra në 16% krahasuar me 22% që ishte një vit më parë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale