Hollanda sanksionon me ligj të drejtën për të punuar nga shtëpia - Business Magazine Albania

Hollanda sanksionon me ligj të drejtën për të punuar nga shtëpia

Parlamenti holandez miratoi ligjin për ta përcaktuar  punën nga shtëpia si një të drejtë ligjore, duke e bërë Holandën një nga vendet e para që jep fleksibilitet të punës në distancë me ligj.

Ligji u miratua nga dhoma e ulët e parlamentit dydhomësh të Holandës të martën. Ajo ka ende nevojë për një rishikim nga senati holandez përpara miratimit përfundimtar. Ligji i detyron punëdhënësit të marrin në konsideratë kërkesat e punonjësve për të punuar nga shtëpia për sa kohë që profesionet e tyre e lejojnë këtë.

Lexo edhe: 9 zakone që do t’ju bëjnë më produktivë duke punuar nga shtëpia

Pandemia ka nxitur një ndryshim në qëndrimet për punën, me shumë punëtorë që kërkojnë të ruajnë një pjesë të fleksibilitetit që kanë përjetuar gjatë dy viteve të fundit. Por me kompanitë që kërkojnë t’i përgjigjen kërkesës në rritje ndërsa pandemia tërhiqet, tema është bërë një çështje gjithnjë e më polarizuese.

Muajin e kaluar, shefi ekzekutiv i Tesla-s, Elon Musk, lëshoi një ultimatum që stafi i kompanisë të kthehej në zyrë – ose të largohej./ Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0