Historike, 90 vjeçarja britanike, e para në botë që vaksinohet kundër Covid-19

Një 90-vjeçare u bë pacientja e parë në botë që mori vaksinën e Pfizer kundër Covid-19 pas miratimit të saj në Britaninë e Madhe, e cila ka nisur sot fushatën e saj më të madhe të vaksinimit. Margaret Keenan mori dozën e parë rreth 6.45 të mëngjesit në Coventry, duke shënuar fillimin e një programi historik të vaksinimit masiv. Vaksinat janë shpërndarë tanimë në 50 qendra spitalore në të gjithë vendim dhe t’u jepet fillimisht pacientëve të moshës 80 vjeç e lart.

Keenan, e njohur për familjen dhe miqtë si Megi, mori vaksinën nga infermierja May Parsons në spitalin e saj lokal në Coventry dhe tha se ishte një “privilegj”. Ish- argjendarja mbush 91 vjeç javën e ardhshme dhe doli në pension vetëm katër vjet më parë.

Keenan, e cila ka një vajzë, një djalë dhe katër nipër e mbesa tha: “Ndihem kaq i privilegjuar që jam personi i parë i vaksinuar kundër Covid-19, është dhurata më e mirë e ditëlindjes sepse do të thotë që më në fund mund të kaloj kohë me familjen dhe miqtë e mi pasi isha vetëm për pjesën më të madhe të vitit.

Ndërkohë infermierja Parsons tha se ishte një “nder i madh” të ishe e para në vend që shpërndau vaksinën te një pacient.

“Unë jam e kënaqur që jam në gjendje të luaj një rol në këtë ditë historike. Muajt e fundit kanë qenë të vështira për të gjithë ne që punojmë në spitale por tani ndihet sikur ka dritë në fund të tunelit, ”tha Parsons, i cili është me origjinë nga Filipinet dhe ka punuar si infermiere për 24 vjet. Sekretari britanik i shëndetësisë, Matt Hancock, tha se ai ndihej i emocionues duke parë videon e Keenan që merrte vaksinën dhe e cilësoi këtë moment si “një triumf të shkencës dhe zgjuarsisë njerëzore”.

LEXO: Pfizer: Nuk dihet nëse vaksina ndalon përhapjen e infeksionit

Miliona doza të tjera do të mbërrijnë në Britani këtë muaj, tha Hancock megjithëse ai nuk pranoi të jepte një shifër të saktë, duke thënë se kjo varet nga procesi i prodhimit dhe transportit. Sekretari i shëndetësisë gjithashtu tha se qeveria shpreson të fillojë vaksinimin në azilet e të moshuarve para Krishtlindjeve duke thënë se kufizimet e koronavirusit mund të hiqen në pranverë, pasi të jenë vaksinuar njerëzit më të prekshëm nga Covid-19.

Sidoqoftë, ai paralajmëroi që njerëzit duhet të vazhdojnë t’u binden kufizimeve të koronavirusit. Shefi ekzekutiv i Shërbimit Mjekësor Angli, Sir Simon Stevens, tha se ishte një moment historik dhe “hapi i parë në programin më të madh të vaksinimit që ky vend ka parë ndonjëherë”.

“Më pak se një vit pasi u diagnostikua rasti i parë i kësaj sëmundjeje të re, ne tani kemi bërë vaksinën e parë të aprovuar klinikisht Covid-19, kjo është një arritje e jashtëzakonshme”, tha Stevens.

Spitalet, qendrat e vaksinimit si dhe farmacitë do të përdoren në shpërndarjen e vaksinave, edhe pse shefat e shëndetit përballen me një sfidë komplekse logjistike. Vaksina Pfizer duhet të ruhet në -70C përpara se të shkrihet dhe mund të zhvendoset vetëm katër herë përpara përdorimit.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale