Hera e parë në histori/ Bie volumi i shitjeve të “Premten e Zezë”. Raporti tregon disa arsye - Business Magazine Albania

Hera e parë në histori/ Bie volumi i shitjeve të “Premten e Zezë”. Raporti tregon disa arsye

Shitjet online gjatë të “Premtes së Zezë” ranë pak këtë vit, duke shënuar herën e parë që shpenzimet kanë qenë më të ulëta se një vit më parë, siç vihet re në një raport për blerjet e festave nga Adobe Analytics. Blerësit në internet thuhet se shpenzuan gjithsej 8.9 miliardë dollarë këtë vit, duke rënë pak më pak se 9 miliardë dollarë që u shpenzuan në 2020.

Adobe sugjeron se tendenca rënëse mund të jetë shkaktuar nga një rritje në shpenzimet e hershme, pasi disa dyqane filluan shitjet dhe promovimet që në tetor. Dhe kur konsumatorët bënë blerje në internet gjatë të Premtes së Zezë, Adobe zbuloi se 44.4 përqind e këtyre shitjeve ishin bërë nga një smartphone, një rritje prej 10.6 përqind nga viti i kaluar.

“Për herë të parë në hsitori, e Premtja e Zezë pa një përmbysje të trendit të rritjes së viteve të kaluara,” tha Vivek Pandya, analisti kryesor në Adobe Digital Insights. “Blerësit po tregohen strategjikë në blerjen e dhuratave, duke blerë shumë më herët gjatë sezonit dhe duke qenë fleksibël kur blejnë për t’u siguruar që marrin ofertat më të mira.”

Lexo edhe: Black Friday, Ja 5 propozime me interes për ju nga Aladini

Ndërsa shitjet e hershme mund të kenë qenë faktori kryesor pas rënies, çështjet e zinxhirit të furnizimit global mund të kenë qenë një kontribues tjetër. Sipas raportit të Adobe, mesazhet se “stoku ka mbaruar” janë rritur me 124% që nga janari 2020, duke e bërë më të vështirë për blerësit të marrin produktet që dëshirojnë. Raporti vë në dukje se pajisjet shtëpiake dhe ato elektronike janë prekur më së shumti nga kjo, dhe mungesa e vazhdueshme e çipave ndoshta ka të bëjë me të.

Ndër produktet më të njohura të teknologjisë në të Premten e Zezë ishin Nintendo Sëitch dhe Meta (dikur Oculus) Quest 2, ndërsa Just Dance 2022, Spider-Man: Miles Morales, AirPods, iPad 10.2 inç ishin të gjitha nga më të shiturat ditën e ardhshme, të shtunën. Deri më tani, blerësit kanë shpenzuar mbi 3 miliardë dollarë për 19 ditë gjatë gjithë këtij sezoni festash. Vitin e kaluar rreth kësaj kohe, Adobe numëroi vetëm pesë ditë ku shpenzimet i kaluan 3 miliardë dollarët.

The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0