Haxhinasto inspekton rrugën Rrogozhinë-Kapshticë

Haxhinasto inspekton rrugën Rrogozhinë-Kapshticë


Ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto, paralajmëron penalitete për qytetarët që dëmtojnë sinjalistikën rrugore. Ai së bashku me drejtorin e Autoritetit Kombëtar të Rrugëve, Dashamir Xika, kanë inspektuar punimet që po kryhen për përmirësimin e sinjalistikës rrugore në aksin Rrogozhinë-Kapshticë, projekt i cili kap vlerën e 8 miliardë lekëve.

Dëmtimi i sinjalistikës së sapo vënë në disa zona ka bërë që ministri të adresojë këtë apel ndaj qytetarëve, duke bërë të qartë se nuk do të tolerohen dëmtuesit, ai tha se do ketë gjoba nga 25 mijë deri 100 mijë lekë të reja.

Haxhinasto përmendi edhe punën që po bëhet në aksin Fushë Krujë-Hani i Hotit, degëzimi drejt Muriqanit ku siç tha ai janë eliminuar 38 pika të rrezikshme për qarkullimin rrugor.

Ministri cilësoi një projekt të rëndësishëm atë për mirëmbajtjen e 1300 km akse rrugore kombëtare.

/Balkanweb/

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0