Hakerat vjedhin planet e Apple dhe e shantazhojnë me 50 mln euro - Business Magazine Albania

Hakerat vjedhin planet e Apple dhe e shantazhojnë me 50 mln euro

Hakerat

Hacker-at kanë vjedhur projektet konfidenciale për produktet që Apple ka parashikuar të hedhë në treg në të ardhmen. Grupi “Sodin”, që drejton “Revil”, thotë se i ka vjedhur planet nga Quanta Computer, një kompani me vendndodhje në Taivan, që merret me zhvillimin e laptopëve Apple.

Pjesëtarë të Revil,  njohur gjithashtu si Sodinokibi, vjedhin të dhëna dhe shantazhojnë për publikimin apo keqpërdorimin e tyre, kundrejt një pagese. Vlera që Apple do t’i duhet të paguajë hacker-ave shkon deri në 50 milionë $.

Sodin, që ka vjedhur të dhëna si “skema inxhinierike të produkteve të ardhshme dhe aktuale”, kërcënon se do të shkojë më tej duke marrë të dhëna private, edhe më konfidenciale. Për të konfirmuar zotërimin e të dhënave të vjedhura, ata kanë zbuluar disa projekte të pa publikuara nga Apple, si skemat e reja për iMac.

Lexo:

Kompania Quanta në Taivan ka refuzuar të paguajë dëmshpërblimin, duke bërë që hacker-at të fillojnë të kërcënojnë klientët, duke thënë se do të publikojnë çdo ditë dokumente të reja.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0