Guvernatorja amerikane: Sistemi bankar është i sigurtë. Do të mbrojmë depozituesit - Business Magazine Albania

Guvernatorja amerikane: Sistemi bankar është i sigurtë. Do të mbrojmë depozituesit

Sekretarja e Thesarit, Janet L. Yellen tha të enjten se sistemi bankar i vendit ishte i shëndoshë dhe se administrata e Biden ishte e përkushtuar për të siguruar që depozitat bankare amerikane të ishin të sigurta.

Komentet e zonjës Yellen, në dëshminë e përgatitur përpara seancës dëgjimore të Komitetit të Financave të Senatit, erdhën disa ditë pasi sekretari i Thesarit dhe rregullatorët e tjerë federalë u zhvendosën për të mbështetur sistemin financiar dhe për të kontrolluar pasojat nga kolapsi i Silicon Valley Bank.

Të dielën, Rezerva Federale, Departamenti i Thesarit dhe Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave njoftuan se do të siguroheshin që të gjithë depozituesit në Silicon Valley Bank dhe Signature Bank, të cilat  janë sekuestruar nga rregullatorët, të paguhen plotësisht.

Në një përpjekje për të parandaluar një krizë më të gjerë të likuiditetit, Fed gjithashtu njoftoi të dielën se do të ofronte kredi për bankat dhe do të pranonte letrat me vlerë të Thesarit dhe asetet e tjera si kolaterali, edhe nëse rritja e normave të interesit do të kishte dëmtuar vlerën e këtyre aktiveve.

Dështimi i bankës ka shkaktuar pyetje se pse rregullatorët federalë nuk arritën të dallonin rreziqet në Silicon Valley Bank, e cila u rrit me shpejtësi dhe mori një numër të madh depozituesish nga industria e teknologjisë. Dhe përpjekjet e shpëtimit të qeverisë kanë nxitur akuzat se administrata e Biden po shpëton investitorët e pasur.

Lexo edhe: “Linja e shpëtimit” nga Banka Qëndrore Zviceriane rrit aksionet europiane, por Azia ende “ulët”

Zonja Yellen tha se shpëtimi kishte për qëllim të sigurohej që klientët e bankave të kenë akses në paratë e tyre, të paguajnë faturat dhe të bëjnë listën e pagave. Ajo vuri në dukje se aksionarët dhe mbajtësit e borxhit nuk ishin të mbrojtur nga humbjet.

“E rëndësishmja, asnjë para e tatimpaguesit nuk po përdoret ose nuk vihet në rrezik me këtë veprim,” tha zonja Yellen, duke shtuar se paratë që përdoren për të shlyer depozituesit erdhën nga tarifat e vendosura në banka.

Sekretari i Thesarit e përshkroi lehtësinë e huadhënies së Rezervës Federale si një përpjekje për të ofruar mbështetje shtesë për sistemin bankar dhe “të ndihmojë institucionet financiare të plotësojnë nevojat e të gjithë depozituesve të tyre”.

Zyrtarët vazhdojnë të shqetësohen për paqëndrueshmërinë në sektorin bankar në mbarë botën. Të mërkurën, banka e madhe zvicerane Credit Suisse po luftonte për jetën e saj mes shqetësimeve të investitorëve se mund të mbetej pa para.

Zyrtarët e thesarit po monitoronin situatën të mërkurën në koordinim me homologët e tyre globalë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0