Guvernatori Sejko në konferencën “Normalja e re, sfidat dhe oportunitetet” në UET - Business Magazine Albania

Guvernatori Sejko në konferencën “Normalja e re, sfidat dhe oportunitetet” në UET

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko, mori pjesë në konferencën “Normalja e re, sfidat dhe oportunitetet” të organizuar nga Universiteti Europian i Tiranës. Në këtë konferencë merrnin pjesë profesorë, përfaqësues të botës akademike dhe studentë.

Në fjalën e mbajtur, Guvernatori Sejko u ndal në ndikimin e pandemisë COVID-19 në ekonominë shqiptare dhe masat e marra për minimizimin e efekteve të saj. Më tej, u fokusua në diskutimin akademik mbi “normalen e re”, dhe në përfundim nënvizoi rolin që ka fleksibiliteti institucional për ndryshim, si instrument për adoptimin e praktikave më të mira në politikëbërje.

Lidhur me ndikimin e pandemisë në ekonominë shqiptare, Guvernatori u shpreh se rritja e pasigurisë dhe kufizimi i detyruar i lëvizjes së mallrave, shërbimeve dhe njerëzve, rezultoi në një kontraktim të ekonomisë gjatë vitit 2020. Përtej kësaj, pandemia u shoqërua me probleme ekonomike në nivel makro dhe mikro, por njëkohësisht testoi qëndrueshmërinë e fondamenteve të ekonomisë dhe shoqërisë shqiptare.

Guvernatori theksoi se në përgjigje të kësaj situate, reagimi i autoriteteve publike në vend ishte i shpejtë dhe i paprecedentë. Banka e Shqipërisë ndërhyri me një paketë masash monetare e financiare. Këto masa synonin jo vetëm kufizimin e ndikimit afatshkurtër të pandemisë, por dhe ruajtjen e kapaciteteve prodhuese dhe të stabilitetit ekonomik e financiar të vendit – dy parakushte të domosdoshme këto për rritjen e shpejtë, të qëndrueshme dhe afatgjatë të vendit. Në vijim, Guvernatori Sejko u shpreh se e rëndësishme mbetet të nënvizohet fakti se masat stimuluese të ndërmarra nga Banka e Shqipërisë u bashkërenduan me një stimul të shtuar fiskal.

Sipas Sekjos, politikat stimuluese të ndërmarra kanë ndihmuar në zvogëlimin e rrezikut në afat të shkurtër, por nuk mund të adresojnë ndryshime strukturore, si rrjedhojë një “normale e re” pritet të udhëheqë nevojën për adaptim të sektorit privat dhe një rikonceptim të paradigmave të qeverisjes institucionale.

Lexo: Sejko: BSH optimiste. Nuk ka nevojë për stimuj të tjerë financiarë

Në lidhje me fleksibilitetin institucional për adoptimin me “normalen e re”, Guvernatori theksoi se Banka e Shqipërisë ka treguar se është një institucion që adaptohet dhe ndryshon me hapin e kohës. Ai shtoi se, në mënyrë që të adoptohen eksperiencat më të mira ndërkombëtare që i rezistojnë kohës, ka qenë gjithnjë i rëndësishëm evoluimi gradual e i mirëmenduar. Guvernatori shtoi se këto tipare zhvillimi ofrojnë garancitë e duhura për përballjen me sfidat e “normales së re”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0