Greqia goditje të fortë nga inflacioni. Qeveria kompenson karburantin - Business Magazine Albania

Greqia goditje të fortë nga inflacioni. Qeveria kompenson karburantin

Inflacioni ka mbetur në nivele veçanërisht të larta edhe në korrik në Greqi, ndonëse është ulur me gjysëm pike në 11.6% nga 12.1% në qershor.Të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave ELSTAT regjistrojnë rritje të çmimeve, veçanërisht në energji dhe karburante, por edhe në artikujt ushqimorë, për muajin korrik në baza vjetore.

Konkretisht në krahasim me korrikun e një viti më parë, kemi rritje të çmimit të gazit natyror me 178.9%, naftës për ngrohje 65.1%, energjisë elektrike 55.8%, karburanteve dhe lubrifikantëve 33% dhe lëndëve djegëse të ngurta 9%. Por edhe në çmimet e të ashtuquajturës “shportë ushqimore ”, janë rritur çmimet në vaj dhe yndyrna 27.3%, bukë, drithëra dhe  mish 16.7%, bulmet dhe vezë 16.4%, perime 13.4%, , ushqime të tjera 9.3%. Gjithashtu, rritje çmimesh janë shënuar në një gamë shumë të gjerë produktesh dhe shërbimesh ,veçanërisht në paketën e pushimeve dhe argëtimit dhe kryesisht në: transportin e udhëtarëve me avion 62.3%, transportin e  udhëtarëve me taksi 32.9%, me anije 25.4%, hotelet 20%, makinat e  përdorura 15.9%, të rejat 12.4%.

Por edhe në periudhën qershor- korrik të këtij viti, me përjashtim të frutave të freskëta që kanë ulje 17,5%, rritje të çmimeve nga 1-3% ka patur edhe në artikujt ushqimorë, tek  qumështi i freskët, mishi i shpendëve ,vaji i ullirit ,kafeja,perimet e konservuara ose të përpunuara ,mishi i  viçit , buka dhe drithërat. Në sektorin e energjisë çmimet ranë tek energjia elektrike me 8.6% dhe  tek karburantet me 5.8% ku për herë të parë pas shumë javësh benzina është ulur nën 2 euro për litër, ndërsa edhe nafta për makina blihet mesatarisht 1.72 euro për litër. Prej sot dhe nesër gjithë qytetarët greke me të ardhura nga 30.000-45.000 euro në vit  do të marrin paketën e dytë të ndihmës në karburante nga 45-100 euro në varësi të mjetit dhe vendbanimit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0