Greqia bëhet vendi i parë i BE-së që prezanton një javë pune gjashtëditore - Business Magazine Albania

Greqia bëhet vendi i parë i BE-së që prezanton një javë pune gjashtëditore

Punë

Greqia ka futur në mënyrë të diskutueshme një javë pune gjashtëditore për disa biznese në një përpjekje për të rritur produktivitetin dhe punësimin në vendin e Evropës Jugore.

Rregullorja, e cila hyri në fuqi më 1 korrik, pengon një prirje globale të kompanive që eksplorojnë një javë më të shkurtër pune. Sipas legjislacionit të ri, i cili u miratua si pjesë e një grupi më të gjerë ligjesh të punës vitin e kaluar, punonjësit e bizneseve private që ofrojnë shërbime 22 ore thuhet se do të kenë mundësinë të punojnë dy orë shtesë në ditë, ose tetë orë shtesë. Ndryshimi do të thotë se një javë pune tradicionale 40-orëshe mund të zgjatet në 48 orë në javë për disa biznese. Punonjësit e shërbimit ushqimor dhe turizmit nuk janë përfshirë në nismën e javës së punës gjashtëditore.

Qeveria pro-biznesit e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis ka thënë se masa është edhe “miqësore për punëtorët” dhe “thellësisht e orientuar drejt rritjes”. Ai është krijuar për të mbështetur punonjësit që nuk kompensohen mjaftueshëm për punën jashtë orarit dhe për të ndihmuar në goditjen e problemit të punës së padeklaruar. Sindikatat e punës dhe vëzhguesit politikë e kanë kritikuar ashpër masën.

Giorgos Katsambekis, një pedagog në politikën evropiane dhe ndërkombëtare në Universitetin Loughborough të Mbretërisë së Bashkuar, e përshkroi prezantimin e ligjit të punës nga qeveria greke si “një hap i madh prapa” për një fuqi punëtore që tashmë punon me orët më të gjata në Bashkimin Evropian. Punëtorët në Greqi punojnë më shumë se ata në SHBA, Japoni dhe të tjerë në 27 anëtarë të BE-së, sipas të dhënave nga Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim.

Punonjësit grekë u zbulua se kishin punuar mesatarisht 1,886 orë në 2022, më shumë se mesatarja e SHBA prej 1,811 dhe mesatarja e BE-së prej 1,571.

“Grekët tashmë punojnë orët më të gjata në javë në Evropë. Tani ata mund të detyrohen të punojnë për të gjashtën ditë, pas këtij vendimi qeveritar grek”, tha John O’Brennan, profesor i së drejtës së BE-së nga Universiteti Maynooth, Irlandë, përmes platformës së mediave sociale X të hënën.

“Është qesharake, e vendosur kundër lëvizjes për katër ditë javë në shumicën e vendeve të civilizuara”, shtoi ai.

Një raport i publikuar nga instituti i mendimit Autonomy në fillim të këtij viti zbuloi se shumica e kompanive të përfshira në provën më të madhe në botë të një jave pune katërditore e kishin bërë politikën të përhershme.

Të gjithë menaxherët e projektit dhe CEO të konsultuar të kompanive të përfshira në provë thanë se një javë pune katërditore kishte një ndikim pozitiv në organizatën e tyre, me më shumë se gjysma që e përshkruan ndikimin si “shumë pozitiv”.

Megjithatë, raporti zbuloi se stafi, në firmat ku dita shtesë e pushimit ishte vetëm e dobët e garantuar, ose e ofruar me kushtin e përmbushjes së objektivave të caktuara, kishte disa shqetësime.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0