Google Zeitgeist publikon fjalet me te kerkuara (VIDEO) - Business Magazine Albania

Google Zeitgeist publikon fjalet me te kerkuara (VIDEO)


Edhe kete vit Google ka bere te ditur Google Zeitgeist, listen e dhjete fjaleve me te frekuentuara ne motorin e kerkimit nga perdoruesit, kryesisht italiane.

Fjale qe dokumentojne interesat dhe kuriozitetin e perdoruesve sot. Dy fjalet e para kane te bejne me termetin qe goditi gadishullin, ne vecanti Emiglia Romagna, ne muajin maj.

Ne vend te pare te kerkimeve me te frekuentuara gjejme termin ‘termet’, ndjekur nga ‘INGV’, instituti Kombetar i Gjeofizikes dhe Vullkanologjise qe pati rol kryesor ne monitorimin e ngjarjes.

Ne vend te trete gjejme ‘Lucio Dalla’, vdekja e kantautorit ishte nga fjalet me te kerkuara ne Google. Vendi i katert ishte ‘Zalando’, faqja tregtare qe po fiton gjithnje e me shume perdorues.

Nje tjeter kronike e zeze ze vendin e peste, ishte ne lidhje me ‘Mbytjen e bregut Concordia’ ne ishullin Giglio. Normalisht nuk mund te mungonte ne liste dhe fjala ‘IMU’, sepse italianet kerkonin ne internet sesa taksa duhet te paguanin.

Po ashtu ka vendin e vete dhe gossip, me fjalen ‘Sara Tomasi’ ne vendin e shtate. Edhe lojerat nuk mungojne si ‘Akinator’, loja online e magjistarit te madh. Ne fund lista permbyllet me kengen e bujshme ‘Pulcino Pio’ dhe me fjalen ‘Italo’, qe eshte treni me shpejtesi te larte ne Ntv.

Por per cdo rast, fjalet me te kerkuara ne Google per cdo vend ne bote jane te disponueshme ne nje faqe web te krijuar apostafat dhe qe jane lirisht online.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0