Google vjen me konkurrentin më të ri të iPhone.


Google Pixel dhe Pixel XL janë telefonat që kanë një Google Assistant (asistent Google-i). Kamera për selfie është më e fuqishme se ajo e iPhone-it, ata kanë një memorie të palimituar për foto dhe kufjet për këta telefona janë me fish.

Por a janë ata vërtetë më të mirë se iPhone?

 Pixel Xl   iPhone 7 Plus
Përmasat e ekranit14 cm     14 cm   
Memoria 32 deri në 128 GB  32 der në 256 GB
Bateria (kohëzgjatja)  14 orë                                                                           15 orë
Kamera për selfie  8 MP                                                                  7 MP
Kamera e pasme  zmadhim dixhital                                                        zmadhim optik real
Kufjet   me fish                                                                  me Wi-Fi

Pixel gjithashtu ka një memorie të palimituar për foto dhe video që ruhen në Google Photos. Ju mund të ruani sa foto të dëshironi, pa e ndryshuar cilësinë e tyre.

google-vjen-konkurrentin-te-ri-te-iphone-businessmag

Pixel do të vijë në ngjyra të ndryshme. Pixel dhe Pixel XL do të jenë të disponueshëm në 3 ngjyra të ndryshme me emërtime të çuditshme: Quite Black, Very Silver dhe varianti i limituar Really Blue.

Pixel është konkurrent i drejtëpërdrejtë i iPhone 7 dhe ai vjen me të njëjtin çmim: 649$

/Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale