Google vërteton se verifikimi me dy faktorë funksionon. Sulmet “piraterike” ranë me 50% - Business Magazine Albania

Google vërteton se verifikimi me dy faktorë funksionon. Sulmet “piraterike” ranë me 50%

Google

Përdoruesit duhet të nxiten drejt funksioneve të sigurisë. Kjo është gjetja kryesore katër muaj pas nismës së Google për të regjistruar përdoruesit në verifikimin me dy faktorë si parazgjedhje, e detajuar në një postim në blog që përkon me “Ditën e Internetit më të Sigurt” më 8 shkurt.

Në Tetor 2021, kompania njoftoi planet për të aktivizuar verifikimin me dy faktorë si parazgjedhje për 150 milionë përdorues të Google që nuk e përdornin aktualisht shërbimin dhe për të kërkuar që 2 milionë krijues të YouTube ta përdorin atë. Në postimin e fundit, Google thotë se ka parë një rënie prej 50% të llogarive që janë sulmuar nga hakerat në atë grup përdoruesish testues.

Lexo edhe: Google do të investojë 1 miliard dollarë në Bharti Airtel, operatorin e telekomunikacionit të Indisë

Strategjia tregon fuqinë e një gjiganti teknologjik si Google për të ofruar siguri, si parazgjedhje dhe përshtatet në një projekt shumëvjeçar për të çuar përdoruesit drejt një modeli më të fortë sigurie – duke synuar përfundimisht një të ardhme pa fjalëkalime, sipas një postimi tjetër në blog të publikuar nga kompania vitin e kaluar.

Verifikimi me dy faktorë, ose “verifikimi me dy hapa” (2SV) siç e thotë Google, është një shtyllë thelbësore e kësaj strategjie, pasi siguria e llogarisë rritet ndjeshëm nga kërkesa për një artikull fizik si një çelës sigurie ose telefon për të marr kodet përmes aplikacionit ose SMS. Por historikisht, problemi ka qenë ai i informimit dhe vënies në jetë nga përdoruesit.

The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0