Google vendos një kabllo nënujore për internetin që shtrihet nga New York në Mbretërinë e Bashkuar dhe Spanjë - Business Magazine Albania

Google vendos një kabllo nënujore për internetin që shtrihet nga New York në Mbretërinë e Bashkuar dhe Spanjë

kabllo nënujore

Google ka përfunduar vendosjen e kabllos së saj gjigante të internetit Grace Hopper nënujor, i cili shtrihet nga New York në Mbretërinë e Bashkuar dhe Spanjë.

Grace Hopper u vendos në Bude, Cornwall, në bregun perëndimor të Mbretërisë së Bashkuar të martën. Një zëdhënës i Google tha se vendosja ishte planifikuar fillimisht për në korrik. Një skaj i kabllos zbarkoi në Bilbao, Spanjë, më herët në shtator. Grace Hopper shtrihet në më shumë se 3,900 milje përtej Atlantikut.

Grace Hopper ishte vendosur të transportonte 340 – 350 terabajt të dhëna në sekondë, ose afërsisht ekuivalente me 17.5 milionë njerëz që transmetojnë njëkohësisht video 4K.

Kompania tha gjithashtu se kablloja do të përdorte një teknikë të re të quajtur “fiber switching”, e cila duhet ta bëjë trafikun në internet më të shpejtë dhe të sigurtë kur ka ndërprerje.

Lexoni: Korea e Jugut gjobit Google me 177 milionë dollarë

Një zëdhënës i Google tha se kablloja do të dalë online në 2022.

Grace Hopper nuk është kablloja e vetme e Google që lidh SHBA-në me Europën. Në shkurt, kompania njoftoi se kabllo e saj “Dunant” që lidh SHBA-në me Francën ishte gati për shërbim.

Google ka investuar në projekte kabllore nënujore në të gjithë botën. Kompania tha në gusht se kishte bashkëpunuar me Facebook për të ndërtuar një kabllo të re të quajtur “Apricot”, e cila është planifikuar të lidhë gjashtë vende në Azi duke përdorur 7,456 milje kabllo.

Apricot do të dalë online në 2024.

Në qershor, Google njoftoi planet për të vendosur një kabllo të re të quajtur “Firmina” që kalon nga Bregdeti Perëndimor i SHBA-ve deri në Argjentinë. Kompania tashmë ka një kabllo të quajtur “Curie”, e cila lidh Bregun Perëndimor të SHBA me Panamanë dhe Kilin. Curie u shfaq online në vitin 2019.

/insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0