Google Translate shton mbështetje për 110 gjuhë, që përfaqësojnë 614 milionë folës - Business Magazine Albania

Google Translate shton mbështetje për 110 gjuhë, që përfaqësojnë 614 milionë folës

Google translate

Google tha sot se po shton mbështetje për 110 gjuhë në shërbimin e saj të përkthimit. Kompania ka përdorur modelin e saj PaLM 2 AI për të fuqizuar përkthimet. 

Këto gjuhë përfshijnë Afar, Cantonese, Manx, Nko, Punjabi (Shahmukhi), Tamazight (Amazigh) dhe Tok Pisin. Kompania tha se gjuhët e reja të shtuara përfaqësojnë mbi 614 milionë folës ose afërsisht 8% të popullsisë së botës.

 

Google translate

Google vuri në dukje se këto gjuhë janë në faza të ndryshme përdorimi. Ndërsa disa prej tyre kanë 100 milionë folës, disa prej tyre nuk kanë asnjë folës aktiv, por njerëzit po punojnë për të ruajtur ato gjuhë.  Google tha se merr në konsideratë elemente si varietetet rajonale, dialektet dhe standardet e ndryshme drejtshkrimore duke shtuar mbështetjen për një gjuhë.

Shtimi i 110 gjuhëve në Google Translate është pjesë e iniciativës së saj për të mbështetur 1000 gjuhë përmes AI, e cila u njoftua në vitin 2022. Në të njëjtin vit, kompania shtoi mbështetjen për 24 gjuhë të folura nga mbi 300 milionë njerëz përmes modelit të saj “one-shot”. Me shtesat më të fundit, Google Translate tani mbështet 243 gjuhë.

Në WWDC, Apple njoftoi se po shton mbështetje për gjuhën Hindi në aplikacionin e saj të përkthimit. Megjithatë, në krahasim me Google, Apple Translate mbështet pak më shumë se 20 gjuhë.

techrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0