Google prezanton sistemin e ri për të përcaktuar rregullat e distancimit social - Business Magazine Albania

Google prezanton sistemin e ri për të përcaktuar rregullat e distancimit social

Të gjithë jemi duke u përshtatur në një mënyrë të re jetese, atë të distancimit social. Për këtë arsye, në ndihmë ka ardhur edhe Google, që ka prezantuar një sistem të ri që përfshinë “realitetin e shtuar”, për të përcaktuar distancën prej së paku dy metrash.

Sodar quhet ky inovacion eksperimental, prodhuar nga bashkëpunimi i Experiment dhe Google. Kjo pajisje përdor sistemin WebXR për të krijuar distancën prej dy metrash, duke përdorur ekranin e telefonit tuaj.

“Me anë të kësaj teknologjie, përcaktohet limiti deri ku mund të lëvizet nëpër ambientin ku ndodhet përdoruesi. Sodar, që mbështetet nga pajisja telefonike, krijon rreth jush një diametër prej dy metrash”, thuhet në njoftimin e bërë nga kompania në Twitter.

Ky sistem është në dispozicion vetëm përdoruesit e Android. Për ta përdorur si aplikacion duhet të vizitoni sodar.withgoogle.com, në telefonin tuaj. Pasi ta keni shkarkuar duhet ta vendosni kamerën, që të shikoni në ekran limitin e caktuar deri ku mund të afroheni. Ka disa diskutime rreth distancës prej dy metrash. Organizata Botërore e Shëndetit ka deklaruar se distanca prej një metri është e sigurt, por qeveria e Mbretërisë së Bashkuar rekomandon distancën prej dy metrash.

MASHABLE

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0