Google Nest, pajisja që gjurmon aktivitetin e trupit tuaj në shtrat - Business Magazine Albania

Google Nest, pajisja që gjurmon aktivitetin e trupit tuaj në shtrat

Google Nest Hub do të gjurmojë aktivitetin e trupit të përdoruesve në shtrat për të gjeneruar raporte të personalizuara të gjurmimit të gjumit. Teknologjia e skanimit e bazuar në radar zbulon lëvizjen, duke përfshirë kollitjen dhe gërhitjen, si dhe ndryshimet e dritës dhe temperaturës. Por tiparet e reja janë kritikuar për mbledhjen e të dhënave kur përdoruesit janë “më të prekshmit”.

Google tha se tiparet e reja ishin “ndërtuar me privatësi në mendje” – dhe të dhënat e mbledhura nuk do të përdoren për të krijuar reklama të personalizuara. Pronarët gjithashtu mund të zgjedhin të çaktivizojnë gjurmimin e lëvizjes dhe mikrofonin – dhe të fshijnë të gjitha të dhënat e ruajtura

Radari Soli i Google u përdor për herë të parë për të lejuar përdoruesit e smartphone Pixel 4 të heshtnin telefonatat dhe të bënin pauzë ose të kapërcenin gjurmët e muzikës duke bërë gjeste në ajër me gishtat e tyre – por ai u hoq nga Pixel 5 për të ulur kostot. Përdoruesit e Nest 2 do të jenë në gjendje ta përdorin atë për të aktivizuar funksione të tilla si përgjimi i një alarmi. Por gjithashtu do të mbledhë të dhëna për të gjeneruar këshilla dhe orare të personalizuara të gjumit, fillimisht si një “pamje paraprake falas”, megjithëse Google tha që mund të kërkojë një tarifë pajtimi në të ardhmen.

Në vitin 2019, menaxheri i produktit Pixel, Brandon Barbello i tha The Verge se teknologjia “mund të ndiejë lëvizjen aq precize sa krahët e një fluture”.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0