Google me sisteme të reja: Smartphone-t, edhe detektorë tërmetesh

Google sapo ka nisur aplikimin e një sistemi paralajmërimi të tërmetit në Kaliforni, i cili do të lejonte që telefonat inteligjentë me sistemin operativ Android të përdoren si detektorë të aktivitetit të mundshëm sizmik. Sistemi i ri, i quajtur “ShakeAlert”, krijuar në bashkëpunim me Shërbimin Gjeologjik të SHBA-së, përdor sinjale nga qindra sizmometra nga e gjithë shteti, të cilat aktivizohen dhe dërgojnë njoftime për përdoruesit përmes telefonave inteligjentë Android.

“Tashmë jemi siguruar që me përdorimin e Android-it, përdoruesit të marrin informacion në kohë dhe të dobishëm për aktivitetin sizmik gjatë një kërkimi, si dhe informacione se si dhe ku të strehohen në rast nevoje,” shkroi inxhinieri kryesor i Softuerit, Marc Stogaitis në blogun Post.

Pajisur me një përshpejtues të vogël

Stogaitis fton të gjithë ata që posedojnë smartphone me sistemin operativ Android të Google që të përfitojnë nga mundësia e zbulimit të tërmetit. Telefonat inteligjentë zakonisht janë të pajisur me një akselerometër të vogël që regjistron lëvizjen, kështu që ata gjithashtu arrijnë të regjistrojnë dridhje tokësore të shkaktuara nga tërmetet, thotë Stogaitis.

Ai shton se kjo do të thotë që telefoni celular Android gjithashtu mund të bëhet një minisizmometër dhe, falë miliona përdoruesve të tij në botë, rrjeti më i madh global për zbulimin e tërmetit mund të krijohet në të ardhmen e parashikueshme. Telefonat Android që zbulojnë dridhjet që tregojnë aktivitetin sizmik janë në gjendje të dërgojnë automatikisht një sinjal në qendrën e të dhënave, ku kompjuterët shpejt përpunojnë të gjitha të dhënat përkatëse dhe kështu përcaktojnë nëse bëhet fjalë për një tërmet.

Sistemet e paralajmërimit janë duke u prezantuar në Kaliforni

“Ne në fakt po përpiqemi të garojmë me shpejtësinë e dritës, që është përafërsisht shpejtësia me të cilën sinjalet e inteligjencës udhëtojnë në lidhje me shpejtësinë e një tërmeti. Për fat të mirë, shpejtësia e dritës është shumë më e lartë,” thotë Stogaitis.

Sistemet e paralajmërimit të tërmetit janë duke u futur në Kaliforni sepse ky shtet amerikan ka një rrjet shumë të zhvilluar të sizmometrave. Ky sistem pritet të shtrihet në vende të tjera vitin e ardhshëm, pasi të vendoset një rrjet telefonik atje për të mundësuar zbulimin e tërmetit.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale