Google do të përdorë plotësisht energjinë e rinovueshme në qendrat e saj të operimit - Business Magazine Albania

Google do të përdorë plotësisht energjinë e rinovueshme në qendrat e saj të operimit


Ditën e martë, Google njoftoi se të gjitha qendrat e saj të operimit në mbarë botën do të përdorin 100% energji të rinovueshme në vitin 2017.

Google synon t’a arrijë këtë duke përdorur në shkallë të gjerë infrastrukturën e energjisë diellore dhe të erës. Zëvendës presidenti për infrastrukturën teknike të Google, Urs Hölzle, shkroi në blogun e kompanisë: “Ne filluam blerjen e energjisë së ripërtëritshme për të reduktuar emetimin e karbonit dhe ndryshimet klimatike.”

Kostoja e energjisë së rinovueshme ka zbritur me 80% gjatë gjashtë viteve të fundit, kryesisht për shkak të rritjes së kërkesës. Google thotë se kjo është një nga arsyet pse është e lehtë për ta që të kërkojnë një qasje më globale në aplikimin e këtij koncepti.

Tashmë, gjigandi i teknologjisë ka instaluar 20 projekte të energjisë së rinovueshme, dy të tretat e të cilëve janë në gjendje pune në SH.B.A.

google-do-te-perdore-plotesisht-energjine-e-rinovueshme-ne-qendrat-e-saj-te-operimit-business-mag

Google do të jetë kompania më e madhe e teknologjisë, e cila do të përdorë plotësisht energjinë e rinovueshme, por jo e vetmja! Apple gjithashtu ka qenë një blerës i madh i teknologjisë diellore. Kjo kompani madje hapi dhe një degë të quajtur Apple Energy LLC.

Në këtë drejtim, edhe Amazon dhe Facebook kanë bërë disa marrëveshje me prodhuesit e energjisë së erës dhe asaj diellore.

Burimi: acp.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0