Google Chrome shfrytëzohet për sulme kibernetike

Chrome, shfletuesi i Google në internet, është shfrytëzuar për “një operacion masiv spiunimi”, domethënë një sulm kibernetik në të cilin përdoret softuerë që mbledhin informacione mbi aktivitetin në internet të njerëzve, pa dijeninë e tyre, sipas Awake Security.

Kriminelët kibernetikë arritën të merrnin informacione nga Chrome, deri tani shfletuesi më i përdorur në botë me një pjesë globale të tregut prej rreth dy të tretave (64%).Këto të dhëna u shkarkuan 32 milion herë, por në realitet, ata ishin ”spyware” që mund të vidhnin historinë tuaj të shfletimit dhe letrat kredenciale për të hyrë në mjetet e biznesit të brendshëm.

Google sqaroi për Reuters se fshiu shtatëdhjetë nga këto software nga dyqani zyrtar i Chrome muajin e kaluar, pasi u paralajmërua nga ekspertë të sigurisë.

ANSA

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale