Google Chrome shfrytëzohet për sulme kibernetike - Business Magazine Albania

Google Chrome shfrytëzohet për sulme kibernetike

Chrome, shfletuesi i Google në internet, është shfrytëzuar për “një operacion masiv spiunimi”, domethënë një sulm kibernetik në të cilin përdoret softuerë që mbledhin informacione mbi aktivitetin në internet të njerëzve, pa dijeninë e tyre, sipas Awake Security.

Kriminelët kibernetikë arritën të merrnin informacione nga Chrome, deri tani shfletuesi më i përdorur në botë me një pjesë globale të tregut prej rreth dy të tretave (64%).Këto të dhëna u shkarkuan 32 milion herë, por në realitet, ata ishin ”spyware” që mund të vidhnin historinë tuaj të shfletimit dhe letrat kredenciale për të hyrë në mjetet e biznesit të brendshëm.

Google sqaroi për Reuters se fshiu shtatëdhjetë nga këto software nga dyqani zyrtar i Chrome muajin e kaluar, pasi u paralajmërua nga ekspertë të sigurisë.

ANSA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0