“Golden Eagle” ndihmë reparteve pediatrike në Prishtinë, Prizren e Gjilan


Fondacioni “Golden Eagle” dhe Kompania “Frutex”, pas dy fushatave të suksesshme për përmirësimin e kushteve nëpër qendrat spitalore në Kosovë, nga e enjtja kanë filluar edhe me një fushatë të re, e cila kësaj here ka të bëjë me më shumë qendra spitalore.

Drejtuesi i Fondacionit “Golden Eagle”, Shaqir Palushi, ka filluar fushatën dy mujore për repartet pediatrie në Prishtinë, Prizren dhe Gjilan.

“Frutex do të ndajë nga 5 centë për çdo produkt të shitur Relax. Në bashkëpunim me udhëheqësit e këtyre reparteve kemi arritur që t’i identifikojmë se cilat pajisje u mungojnë më së shumti”, ka thënë Palushi.

Ai ka treguar se në një fushatë tjetër humanitare kanë dhuruar si fondacion dhe kompani, 30 mijë euro për repartin e Pediatrisë të Klinikës Onkologjike në QKUK si dhe kanë dhuruar 90 mijë euro për ndarjen e 100 bursave një vjeçare për studentët me kushte të dobëta nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Lugina e Preshevës.

Palushi ka thënë se nuk do të ndalen me fushata humanitare pasi që kanë përkrahjen e qytetareve.
Ndryshe Kompania “Frutex është një ndër kompanitë më të suksesshme e cila produktet e veta Golden Eagle dhe Relax i eksporton në shumë vende të botës.

Kjo fushatë ka pasur që të ketë përkrahje nga qytetarët dhe të tjerët.

 

/Telegrafi/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale