Gjykata heq ndalimin e Huawei në ankandin 5G - Business Magazine Albania

Gjykata heq ndalimin e Huawei në ankandin 5G

Huawei

Gjykata Administrative në Stokholm ka vendosur të heqë përkohësisht disa kufizime të Huawei në ankandin 5G të Suedisë. Në fund të tetorit, Agjencia Suedeze e Postës dhe Telekomit (PTS) vendosi të mbyllë derën për produktet kineze të Huawei dhe ZTE në rrjetet suedeze 5G.

Vlerësimi nga Säpo dhe Forcat e Armatosura Suedeze është se kompania kineze paraqet një rrezik të sigurisë. Gjykata Administrative ka vendosur që Huawei ka të drejtë të apelojë vendimin dhe se pjesët në lidhje me Huawei do të pushojnë së aplikuari deri në një njoftim tjetër.

Lexo: Huawei prezanton smartfonin e tij të parë me 8GB RAM

Vendimi i gjykatës është i ashtuquajturi frenim, që do të thotë se vendimi PTS nuk zbatohet derisa gjykata administrative të vendosë përfundimisht për çështjen. “Ne duhet ta analizojmë këtë para se të japim ndonjë koment tjetër”, thotë Petter Öhrn, zyrtar për shtyp në PTS.

“Nuk ka kushte të mira për të filluar një ankand kaq të madh kur është e paqartë se kush lejohet të bëjë oferta. Disa nga kompanitë e telekomunikacionit kanë pajisje Huawei në rrjetet e tyre 4G dhe kjo do të thotë një kosto e madhe për ta nëse duhet të kalojnë në rrjetin 5G ”, thotë Alexander Norén.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0