Gjykata heq ndalimin e Huawei në ankandin 5G

Huawei

Gjykata Administrative në Stokholm ka vendosur të heqë përkohësisht disa kufizime të Huawei në ankandin 5G të Suedisë. Në fund të tetorit, Agjencia Suedeze e Postës dhe Telekomit (PTS) vendosi të mbyllë derën për produktet kineze të Huawei dhe ZTE në rrjetet suedeze 5G.

Vlerësimi nga Säpo dhe Forcat e Armatosura Suedeze është se kompania kineze paraqet një rrezik të sigurisë. Gjykata Administrative ka vendosur që Huawei ka të drejtë të apelojë vendimin dhe se pjesët në lidhje me Huawei do të pushojnë së aplikuari deri në një njoftim tjetër.

Lexo: Huawei prezanton smartfonin e tij të parë me 8GB RAM

Vendimi i gjykatës është i ashtuquajturi frenim, që do të thotë se vendimi PTS nuk zbatohet derisa gjykata administrative të vendosë përfundimisht për çështjen. “Ne duhet ta analizojmë këtë para se të japim ndonjë koment tjetër”, thotë Petter Öhrn, zyrtar për shtyp në PTS.

“Nuk ka kushte të mira për të filluar një ankand kaq të madh kur është e paqartë se kush lejohet të bëjë oferta. Disa nga kompanitë e telekomunikacionit kanë pajisje Huawei në rrjetet e tyre 4G dhe kjo do të thotë një kosto e madhe për ta nëse duhet të kalojnë në rrjetin 5G ”, thotë Alexander Norén.

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale