Gjithmone ne gatishmeri – ngarkesa psikike ne vendin e punes - Business Magazine Albania

Gjithmone ne gatishmeri – ngarkesa psikike ne vendin e punes


 

Te jesh gjithmone dhe kudo i kontaktueshem, te zgjidhesh shume detyra njekohesisht, pune me turne, presion per afat e rezultate: te gjitha keto mund te shkaktojne ngarkesa psikike. Po a jane te matshme ato?

Probleme psikike, rraskapitje, humbje motivacioni – gjendje per te cilat per nje kohe te gjate nuk preferonte te fliste askush. Nderkohe ato jane pjese e pandashme e sektorit “Mbrojtje ne pune dhe mjekesi ne pune”. Por studime afatgjata mungojne, thote Hiltraud Paridon. “Zhvillimi teknik ka qene kaq i shpejte sa ne nuk jemi fare ne gjendje te themi si ka qene situata dhjete vjet me pare”. Psikologia e diplomuar drejton sektorin “Ngarkesat psikike dhe shendeti”, ne Institutin per Punen dhe Shendetin te Shoqerise Gjermane per Sigurimin nga Aksidentet (IAG) ne Dresden.

Shkaqet
Per shkak te celulareve eshte bere e mundur qe nje punonjes te jete i kontaktueshem nga punedhenesi vazhdimisht, edhe ne fundjave. Keshtu per shume, koha e punes shkrihet me kohen e lire. Behet me e veshtire qe ta heqesh mendjen nga puna dhe te ngarkohesh me energji te reja.
Nga presioni i afateve dhe per te dhene rezultat eshte e prekur gati gjysma e te gjithe punonjesve. 60 perqind e atyre qe punojne multitasking, shpjegon Paridon. Ne kete kuader duhet te kryhen detyra te ndryshme njekohesisht. Edhe nderprerjet e vazhdueshme mund te ushtrojne efekt negativ ne pune. Ne disa grupe punonjesish, orari i punes eshte spostuar, gje qe mund te ushtroje efekt negativ ne psikiken e punonjesit.
“Nga puna me orar te zgjatur ne mbremje dhe ne fundjave eshte e prekur fort tregtia. Kjo ka te beje me oraret e zgjatura te kohes kur dyqanet rrine hapur”, thote Paridon. Shume dyqane, sidomos supermarketet jane te hapura deri ne mesnate – edhe kjo eshte nje ngarkese shtese per te punesuarit.

Pasojat per shendetin
Ne te gjitha aspektet si te qenit i kontaktueshem, multitasking, kohezgjatja e koha e punes behet fjale per ruajten e raporteve. Nese per nje individ ngarkesa eshte shume e rende, atehere arrijme te i ashtuquajturi “shfrytezim”- dhe ndoshta edhe ne pasoja per shendetin. “Mund te kemi semundje te ndryshme. Si per shembull semundje zemre ose te muskujve e skeletit. Mund te kemi edhe semundje psikike, edhe shtim te shifrave te aksidenteve ose humbje te motivacionit. Kjo mund te shkoje deri ne reagime negative te imunitetit te trupit.”

Ne baze te nje studimi per aftesine per pune dhe per te fituar te Dhomes Federale te Psikoterapeteve te vitit 2013, ne vitin 2012 rreth 75.000 punonjes dolen ne pension te parakohshem per shkak te semundjeve psikike.
Meqenese eshte ende e veshtire qe te hartohen kritere te qarta vleresimi per ngarkesat psikike, eshte po aq e veshtire marrja e masave parandaluese. “Por nderkohe ka rekomandime, si parimi i semaforit: kur deri ne nje te treten e vendeve te punes kemi ngarkesa psikike, nuk duhet te nderhysh. Midis nje dhe dy te tretave duhet te merresh me me imtesimi me problemin. Por kur jane me shume se dy te tretat, atehere semafori kalon ne ngjyre te kuqe dhe atehere personat pergjegjes duhet te marrin masa”, thote Paridon. Rendesi ka edhe komunikimi i mire dhe i hapur. Edhe ne nje bote te globalizuar dhe te nderlidhur shkembimi i mendimeve me te tjeret, çfare bejne e si veprojne ata, ka rendesi.

DW

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0