Gjigandi japonez Toshiba drejt shitjes. Po konsideron ofertën prej 15 miliardë dollarësh - Business Magazine Albania

Gjigandi japonez Toshiba drejt shitjes. Po konsideron ofertën prej 15 miliardë dollarësh

Konglomerati japonez Toshiba tha të enjten se do të “mbështesë” një ofertë për blerje prej 15 miliardë dollarësh nga një konsorcium i udhëhequr nga fondi i investimeve Japan Industrial Partners.

Toshiba dikur simbolizonte aftësitë teknologjike të Japonisë, por kohët e fundit është përballur me skandale, probleme financiare dhe dorëheqje të nivelit të lartë

Lëvizja e shumëpritur vjen pas vite trazirash për kompaninë, e cila dikur simbolizonte aftësitë teknologjike të Japonisë, por kohët e fundit është përballur me skandale, probleme financiare dhe dorëheqje të nivelit të lartë.

Gjiganti inxhinierik qëndroi i kujdesshëm në një deklaratë të lëshuar pas një takimi të bordit, megjithatë, tha se do t’i kërkonte një komiteti të posaçëm që të rishikonte marrëveshjen, përpara se të rekomandonte se si do të vazhdonin aksionarët e tij.

Lexo edhe: Japonia ka një atraksion të ri turistik: “Makinat fluturuese”

“Në këtë pikë, bordi… shpreh mbështetjen tonë për ofertën e tenderit nëse ajo fillon,” tha ai. “Megjithatë, bordi ka miratuar gjithashtu një rezolutë për të mos shkuar aq larg sa ta rekomandojë atë në këtë pikë.”

Toshiba, e cila prodhon gjithçka, nga tenxheret e orizit te pajisjet mjekësore dhe centralet bërthamore, tha se ka të ngjarë të duhen katër muaj përpara se të fillojë oferta për blerje.

Konsorciumi i udhëhequr nga JIP përfshin 17 biznese japoneze dhe gjashtë institucione financiare japoneze të cilat po investojnë ose japin kredi për marrëveshjen.

Kur miratohet sipas ligjeve globale të konkurrencës, blerja – me vlerë gati dy trilion jen (15 miliardë dollarë) – pritet ta privatizojë gjigantin inxhinierik. /AFP

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0