Gjermania sjell zgjidhjen interesante për qytetarët në përballimin e çmimeve të karburanteve - Business Magazine Albania

Gjermania sjell zgjidhjen interesante për qytetarët në përballimin e çmimeve të karburanteve

Gjermania po ofron një abone transporti për vetëm 9 euro në muaj, nga 1 qershori deri më 31 gusht, për të gjithë transportin publik lokal dhe trenat rajonalë.

Objektivi është të inkurajojë qytetarët të përdorin transportin publik në vend të makinës për të përballuar rritjen e çmimeve të karburantit, ndërsa qytetarët ankohen se po paguajnë më shtrenjtë për gjithçka, një situatë që po i rëndon atyre bilancin mujor dhe po i vë në vështirësi financiare.

Abonimi mujor në Berlin zakonisht arrin në 83 euro mesatarisht dhe me këtë biletë prej 9 euro, pasagjerët do të mund të marrin autobusin, S-Bahn, metro, tramvaj dhe trenat rajonalë sipas dëshirës, ​​pa kufizim në të gjithë vendin. Që nga 23 maji, janë regjistruar  50,000 abone të  shitura.

Qeveria gjermane synon që pas kësaj nisme përdorimi i transportit publik, të bëhet zakon për më shumë qytetarë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0